Denník N

Aká je naša domáca úloha počas vojny na Ukrajine

Utečenci na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom. Foto N - Tomáš Benedikovič
Utečenci na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ukrajina si svoj boj bude musieť vyhrať sama. My sa musíme tomu najodpornejšiemu, čo 21. storočie zrodilo, postaviť inak.

Autor je spisovateľ

Už takmer mesiac sa v susednej krajine vraždí spôsobom, aký sme v modernej Európe nezažili. Už takmer mesiac tam agresor nivočí mestá a dediny, z ktorých húfom utekajú ľudia, aby si zachránili holé životy. Už takmer mesiac hrdinskí Ukrajinci a Ukrajinky kazia Putinove imperiálne ambície za cenu obrovských ľudských a materiálnych obetí. Už takmer mesiac žijeme vo vojne.

Nemýľme sa. To, že rakety zatiaľ dopadajú len k susedom, neznamená, že stojíme mimo tohto konfliktu. Práve naopak, sme v ňom až po uši. A nie, nie je to pre dohodu s USA, ani pre našu podporu Ukrajiny. Do konfliktu nás zatiahol Kremeľ. To mocní v Moskve sa totiž rozhodli, že si z nás spravia nepriateľa.

Pred pár dňami som strávil ako dobrovoľník deň na hraničnom priechode Vyšné Nemecké. Mal som možnosť rozprávať sa s ľuďmi, ktorí už nepriateľstvo zločinného režimu zažili na vlastnej koži. V ten deň k nám prišlo mnoho obyvateľov Charkova. Druhé najväčšie ukrajinské mesto je z drvivej časti ruskojazyčné. Tí, ktorí si v našom stánku dávali čaj, kávu či sendvič, s hrôzou opisovali situáciu doma. Niektorí ukázali aj zábery z mobilov. Fotky a videá zničených domovov. Prečo nám to urobili, veď hovoríme tým istým jazykom? Ako je možné, že sú toho schopní?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie