Denník N

Prednášam o mozgu, zaháňam tak stres z vojny. Ukrajinskí vedci zachraňujú pamiatky či vstupujú do armády

Vedec Andrij Černinskyj. Zdroj - archív A. Č.
Vedec Andrij Černinskyj. Zdroj – archív A. Č.

„Som presvedčený o tom, že vyhráme. Prednášať budem, kým sa tak nestane,“ hovorí odborník na výskum mozgu Andrij Černinskyj.

Mohla by to byť prednáška či pracovné stretnutie počas pandémie. Vedec a vysokoškolský pedagóg Andrij Černinskyj sa pripojil do online miestnosti a zhruba dvadsiatim poslucháčom hodinu premietal prezentáciu o mozgovej aktivite a správaní.

Všetci do jedného majú vypnuté kamery a mikrofóny, na čo sa počas korony často sťažovali slovenskí učitelia, no Černinského momentálne zaujímajú iné veci.

„Dúfam, že letecký poplach nenaruší prednášku,“ hovoril minulý týždeň, keď sa pripravoval na prednášku. V ten deň mal za sebou už tri poplachy a to bolo iba predpoludnie.

Vedec, ktorý pôsobí na Národnej akadémii vied Ukrajiny, prednášal celý minulý týždeň v rámci medzinárodného podujatia Týždeň povedomia o mozgu (Brain awarenes week). „Keď sa študenti chcú niečo dozvedieť a my sme schopní učiť, musíme to urobiť,“ vysvetľuje a dodáva, že podobne zmýšľa aj veľa jeho kolegov.

Černinskyj ešte pred vojnou vyhral popularizačný grant, v rámci ktorého pôvodne plánoval aj niekoľko ďalších podujatí, či ukrajinské kolo medzinárodnej súťaže školákov v neurovede – Brain Bee.

Minulý ročník celosvetovej súťaže vyhrala Ukrajinka, šestnásťročná Viktoria Vydzhak z Kyjeva. Černinskyj stále dúfa, že sa niečo podobné podarí aj tento rok.

Zničená univerzita aj školy

Černinskyj pracuje na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie