Denník N

Ruský minister Lavrov opäť varoval pred darovaním S-300 Ukrajine. Slovensko odpovedalo, že sa rozhodne samo

Ruský prezident Vladimir Putin a minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto - TASR/AP
Ruský prezident Vladimir Putin a minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto – TASR/AP

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov opäť varoval krajiny, ktoré vlastnia protilietadlový a protiraketový systém S-300 pred jeho odovzdaním Ukrajine. Medzi krajinami NATO sú len tri také, ktoré tento systém vlastnia – Bulharsko, Grécko a Slovensko.

„Chcem pripomenúť všetkým krajinám, ktoré zvažujú túto myšlienku, že sovietske systémy a systémy vyrobené v Rusku sa v nich nachádzajú v súlade s medzivládnymi dohodami a zmluvami a majú aj užívateľský certifikát. A tento certifikát im neumožňuje posielať ich do tretích krajín,“ povedal Lavrov cez víkend prokremeľskej televízii RT (predtým Russia Today). Lavrov tvrdí, že je to zo strany Ruska legitímna požiadavka a že Rusko nedovolí, aby sa takéto hrozby naplnili.

Lavrov už predtým Slovensku odkázal, že „nedovolia“, aby sme dodali Ukrajine systém S-300. Tvrdil, že akúkoľvek vojenskú dodávku na Ukrajinu bude Rusko chápať ako „legitímny cieľ“.

S-300 je systém, ktorý preváža niekoľko špeciálnych nosičov a pozostáva zo samotných odpaľovacích zariadení a veliteľského stanoviska. Ide o zariadenia, ktoré majú špecifický vzhľad a ruská rozviedka, drony či satelity by ich dokázali

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ varnaim@... je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Vojna na Ukrajine

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie