Denník N

Ako vyzerá láska? Ako vesmír vnútri nášho mozgu. Ako ružová šatka odložená desaťročia na dne šuflíka

Kniha Hranice lásky a jej autorka fotografka Dita Pepe. Foto - Dita Pepe
Kniha Hranice lásky a jej autorka fotografka Dita Pepe. Foto – Dita Pepe

Česká fotografka a vizuálna umelkyňa Dita Pepe vytvorila knihu, v ktorej hľadala hranice a formy lásky v zákutiach vlastných spomienok aj na tých najmenej pravdepodobných miestach.

Ak nepoznáte tvorbu Dity Pepe a prídete do kontaktu s jej portrétmi, na prvý pocit to môže pôsobiť trochu divne. Po chvíli si totiž uvedomíte, že namiesto toho, aby stála za fotoaparátom, keď niekoho fotí, sa spolu s ním postaví do záberu.

Ešte trochu divnejšie je, že sa prispôsobí jeho identite. Zladí si šaty aj výraz, aby zapadala do jeho prostredia, a tak máte na chvíľu pochybnosti, či je to naozaj ona alebo niekto, kto je fotografovanému blízky. Ale to musíte byť najprv presvedčení o tom, že to nemôže byť jedno aj druhé súčasne.

Jej najnovším dielom je kniha Hranice lásky, kde je viacero takýchto portrétov. Vyšla vo vydavateľstve wo-men Barbory Baronovej, s ktorou už spoločne vytvorili niekoľko pozoruhodných knižiek.

Hranice lásky patria medzi ne. Pred niekoľkými dňami získali nomináciu na cenu Magnesia Litera v kategórii vydavateľský počin – a počin to naozaj je. Aj poriadne ťažký, sú to dva kilogramy slov a obrazov.

Grafickú podobu dal knihe Štěpán Malovec, autorom ilustrácie na obálke je Milan Nedvěd. Foto N – Tomáš Benedikovič
Dita Pepe a Barbora Baronová, ktoré spolupracujú od roku 2012, keď vydali knihu Slečny. Foto – Dita Pepe
Kniha Hranice lásky Dity Pepe vychádza v limitovanom náklade 700 kusov, editorom fotografií bol Rafał Milach, editorkou textov literárna dokumentaristka Barbora Baronová, zakladateľka vydavateľstva wo-men. Foto – Dita Pepe
Súčasťou knihy je viacero rozhovorov, reportáží, esejí, odborných príspevkov aj denníkových záznamov, ale aj množstvo vizuálneho obsahu. Foto – Dita Pepe
Foto – Archív Dity Pepe

Koľko lásky unesie jedna kniha?

Kvantita, samozrejme, nemusí zodpovedať kvalite. A to ani v prípade takej ušľachtilej témy, akou je láska.

Dita Pepe sa pri výbere respondentov a oblastí, ktoré by uspokojili jej zvedavosť v téme lásky, nezastavila prakticky pred ničím. Láska materská? Bez pochýb. Láska polyamorická? Samozrejme. Láska u pornoherečiek? Prečo nie? Láska k bábikám, ktoré vyzerajú ako skutočné deti? V poriadku, ale láska pedofilná? Je vôbec možné nazvať to láskou?

Nuž,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

Vizuálne umenie

Vzťahy

Kultúra

Teraz najčítanejšie