Denník N

Lobotku podcenili, lebo je nízky. V Dánsku patril k najlepším za dekádu, hovorí šéf FC Nordsjælland

Jan Laursen, športový riaditeľ FC Nordsjaelland. Foto N - Lukáš Vráblik
Jan Laursen, športový riaditeľ FC Nordsjaelland. Foto N – Lukáš Vráblik

Stanislav Lobotka po odchode z Dánska hral La Ligu za Celtu Vigo a teraz je súčasťou základnej zostavy Neapola v Serie A. Lobotku teraz čakajú v drese Slovenska dva prípravné zápasy – v piatok proti Nórsku, v utorok proti Fínsku.

Dánsko sa na minuloročnom Eure dostalo prekvapujúco až do semifinále. V zápase s Anglickom po 30 minútach vyhrávalo 1:0, keď strelil krásny gól z priameho kopu vtedy 20-ročný Mikkel Damsgaard. Anglicko napokon zápas otočilo, ale Dánsko na čele s Damsgaardom patrilo k najväčším prekvapeniam turnaja.

Damsgaard sa dostal do základnej zostavy až po kolapse Christiana Eriksena, ktorý sa zrútil na ihrisko počas skupinového zápasu s Fínskom. Talent z janovskej Sampdorie sa okamžite stal oporou tímu a hovorilo sa o záujme veľkoklubov vrátane Barcelony.

Vyrástol v mládežníckej akadémii dánskeho klubu FC Nordsjælland, ktorý patrí k najinovatívnejším na svete.

Damsgaard nebol jediným dôkazom úspechu Nordsjællandu. V klube v minulosti pôsobil aj tréner dánskej reprezentácie Kasper Hjulmand, jeho asistent Morten Wieghorst a ďalší dvaja hráči okrem Damsgaarda: Andreas Skov Olsen a Mathias Jensen.

Nordsjælland patrí k hlavným dôvodom úspechu dánskeho futbalu.

Podľa CIES Football Observatory mal klub v piatich sezónach po sebe najmladší tím v top 30 európskych ligách. V ročníku 2020/2021 sa spoliehal na káder s vekovým priemerom 21,7 rokov. Vtedy ho už však jeden klub predbehol, a to zo Slovenska. MŠK Žilina mala tím s priemerom 21,1 roka.

Vzťah medzi Nordsjællandom a Slovenskom sa však neobmedzuje iba na blízke umiestnenie v tabuľkách s vekovým priemerom.

Športový riaditeľ Nordsjællandu Jan Laursen v rozhovore, ktorý sme nahrali minulý rok, pre Denník N vysvetľuje, že slovenský futbal bol v skutočnosti pre nich inšpiráciou.

Dnes to platí pre Žilinu, v minulosti najmä pre Trenčín. Zároveň spomína na to, ako si počas prípravných zápasov v Turecku všimol Stanislava Lobotku a ďalších dvoch hráčov Trenčína. Lobotka podľa neho patrí k tým najlepším futbalistom, ktorí za posledných desať rokov hrali v Dánsku, v jeho klube pôsobil v rokoch 2015 až 2017.

Laursen klub riadi už od leta 2006. Keď prišiel, Nordsjælland fungoval na amatérskej báze a nemal žiadnu mládežnícku akadémiu. Dnes k nemu na návštevy chodia aj ľudia z klubov ako Ajax Amsterdam a pýtajú sa, ako to dokázal. Nordsjælland napredoval aj vďaka spolupráci s ghanskou akadémiou Right To Dream vedenou Tomom Vernonom, bývalým skautom Manchestru United. Vernon sa v roku 2015 stal majiteľom Nordsjællandu a spolu s Laursenom klubovú filozofiu zmenili. Dnes sa spoliehajú najmä na mladých hráčov hlavne z Dánska, ostatných škandinávskych krajín a zo západnej Afriky.

Nordsjælland sa od Laursenovho príchodu stal jedným z najsilnejších klubov v Dánsku, aj keď v tejto sezóne bojuje o záchranu – momentálne má päťbodový náskok na zónu zostupu.

Laursen počas 45-minútového rozhovoru cez Zoom sedí vo svojej kancelárii na štadióne s viac ako 10-tisícovou kapacitou. Otáča notebook tak, aby sme videli jeho výhľad priamo na hraciu plochu.

Na stene za ním je veľká fotografia zo zápasu Ligy majstrov medzi Nordsjællandom a Juventusom, kde hráč dánskeho tímu bráni Andreu Pirla. „Bude tu s nami aj Pirlo,“ vtipkuje na začiatku hovoru.

Vo vašom klube pôsobil v rokoch 2015 až 2017 aj slovenský reprezentant Stanislav Lobotka, pričom nešlo o náhodu, pretože podľa našich informácií ste mali k Trenčínu v tom období blízko. Ako ste s nimi vlastne nadviazali spoluprácu?

Trenčín bol pre mňa vždy veľkou inšpiráciou. Niekedy okolo roku 2014 som sa obzeral po iných ligách, lebo som dánsku ligu považoval za príliš konzervatívnu. Hralo tu totiž priveľa starších hráčov a veľmi málo mladých. Pozeral som sa, kde používajú veľa mladých hráčov. Na Trenčín sa šiel pozrieť aj šéf nášho skautingu Steen Nedergaard a povedal, že by som ich mal sledovať.

Vo februári 2015 sme šli na predsezónnu prípravu do Turecka a snažili sme sa nájsť tam nejaké zápasy Trenčína. Bolo to vtedy komplikované a takmer sme to vzdali. Nakoniec sa nám to nejako podarilo.

Trenčín bol zaujímavý tím, mal hráčov mnohých národností. Stále mám v telefóne zapísané poznámky z toho zápasu. Zaznamenal som si troch hráčov a Lobotka bol jedným z nich.

Lobotka bol pre nás skvelým hráčom. Bolo to pre jeho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie