Denník N

S rodičmi sa ako dieťa rozlúčila na vlakovej stanici a už ich nevidela. Holokaust prežila vďaka dobrému skutku neznámeho muža

Vera Gissing a Nicholas Winton. Zdroj – Twitter Barbary Wintonovej, dcéry Nicholasa Wintona.
Vera Gissing a Nicholas Winton. Zdroj – Twitter Barbary Wintonovej, dcéry Nicholasa Wintona.

Vo veku 93 rokov zomrela Vera Gissing, jedna z „Wintonových detí“, ktoré prežili holokaust vďaka tomu, že sa dostali na kindertransport.

Věruška Diamantová z českej dediny Čelákovice neďaleko Prahy už v detstve milovala mačky. Keď nejakú našla, vzala ju domov.

Jedna z mačiek zostala kotná. „Utopím ich,“ vyhrážal sa Věruškin otec, kým im pod oknami pochodovali nacisti. Bol rok 1939 a Nemecko obsadilo Čechy a Moravu. Diamantovci boli židia.

Rodičom sa podarilo dostať Věrušku aj jej staršiu sestru Evu do evakuačného vlaku známeho ako Kindertransport, ktorým Nicholas Winton zachránil takmer sedemsto židovských detí. Keď sa išla po vojne pozrieť do Čelákovíc, už nikoho z rodiny nenašla. Zašla do hostinca. Majiteľ jej do lona položil mačku a povedal: „Toto je dcéra tvojej mačky. Chceš si ju nechať?“

„A ja som plakala a plakala a plakala, pretože som si uvedomila, že tá mačka bola jediným preživším z môjho šťastného detstva v Česku,“ spomínala Věra Diamantová už ako Vera Gissing, ktorá svoj príbeh spísala v knihe, aby ukázala, že dobrota jedného človeka môže zachrániť stovky životov.

Jej príbeh sa tento mesiac uzavrel. Zomrela vo veku 93 rokov.

Náš domov už viac nebol naším

Krátko po protižidovskom pogrome známom ako krištáľová noc v novembri 1938 sa viacerí začali obávať,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

2. svetová vojna

Svet

Teraz najčítanejšie