Denník N

Nespí veľa a v zelenom tričku sa snaží vyhrať informačnú vojnu. Ako Zelenskyj bojuje o podporu Západu

Zelenského prejav v americkom kongrese. Foto – TASR/AP
Zelenského prejav v americkom kongrese. Foto – TASR/AP

Na obrazovke sa zjaví zarastený Volodymyr Zelenskyj v zelenom vojenskom tričku. Hovorí o tom, že Ukrajina bojuje aj za zvyšok sveta, ďakuje za pomoc, no zároveň žiada tvrdšie sankcie či bezletovú zónu. Tento obrázok sa v uplynulých týždňoch opakoval v parlamentoch po celom svete.

Z prejavov ukrajinského prezidenta v zahraničných parlamentoch sa už stala rutina, len za posledný týždeň sa stihol prihovoriť poslancom z Nemecka, Kanady, Izraela, Talianska aj americkému kongresu.

K tomu pridal rozhovory pre CNN, Českú televíziu či videohovor s Ashtonom Kutcherom a Milou Kunis, ktorí pre Ukrajinu vyzbierali 35 miliónov dolárov.

Zelenskyj rozumie tomu, že aj takto bojuje za Ukrajinu – na svoju stranu si prikláňa verejnú mienku a politikov na Západe. Dosvedčuje to aj známy príbeh o tom, ako jeho emotívny príhovor presvedčil lídrov EÚ, aby prijali tvrdšie sankcie proti Rusku, ako pôvodne plánovali.

Ukrajinský prezident takto zároveň mobilizuje spoločnosť a pomáha udržiavať vysokú morálku.

Dokáže trafiť správnu strunu

To, ako vyzerá Zelenského taktika a online diplomacia, ukazujú tri príklady z posledných dní. Najväčší ohlas vzbudil jeho prejav v americkom kongrese. Plná sála ho privítala aj vyprevadila potleskom postojačky, čo sa v polarizovanom kongrese nestáva často.

Zelenskyj k svojmu vystúpeniu pridal emotívne video, v ktorom ukázal ruské útoky na civilistov a na ukrajinské mestá. Prepletené zábermi toho, ako to v mestách vyzeralo pred inváziou.

Na záver prišiel ten najdôležitejší odkaz – americkí politici a političky uvideli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie