Načo sú taktické jadrové zbrane a čo by spôsobilo ich použitie

Čo by napáchal v Bratislave výbuch atómovej bomby Little Boy zhodenej na Hirošimu? Ako sa líšia strategické a taktické jadrové zbrane? Vojenský analytik vysvetľuje aj to, aké faktory svedčia proti tomu, aby Rusko vo vojne na Ukrajine nasadilo jadrové zbrane.
Prezident USA Ronald Reagan a hlava Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov podpísali v roku 1985 vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že „jadrovú vojnu nie je možné vyhrať a nesmie sa nikdy viesť“.
Dôvodom je, že rozsiahle použitie strategických jadrových zbraní by s najväčšou pravdepodobnosťou znamenalo koniec ľudského života na našej planéte.
Na svete sa momentálne nachádza okolo 12 700 jadrových hlavíc, z nich okolo 90 percent vlastnia Rusko a USA.
Podľa simulácie vedcov z Princetonskej univerzity by si jadrový konflikt medzi týmito jadrovými veľmocami vyžiadal len za niekoľko hodín od svojho začiatku vyše 90 miliónov obetí a ranených.
Použitie jadrových zbraní medzi Ruskom a USA by si podľa simulácie Princetonu vyžiadalo len za niekoľko hodín vyše 90 miliónov obetí a ranených. Zdroj – Alex Glaser/YouTube
Pokles teploty
Preživších by ohrozovala radiácia. Pôda, ovzdušie aj voda by boli kontaminované.
Následkom použitia všetkých jadrových zbraní by sa do atmosféry uvoľnilo obrovské množstvo častíc, čo by viedlo k zmene klímy.
Podľa počítačových modelov by na rozsiahlom území Spojených štátov, Európy, Ruska a Číny došlo k poklesu teploty v dvoch nasledujúcich letách po výbuchoch zhruba až o 20 stupňov Celzia.

Aj o dekádu neskôr by teplota oproti dnešku poklesla v priemere o zhruba 10 stupňov Celzia. Potravinový systém by skolaboval. Podľa iných modelov by však ochladenie bolo miernejšie.
Analytici: Riziko použitia zbraní je malé
Uvedená situácia v súčasnosti v súvislosti s vojnou na Ukrajine nehrozí. Aj vojenský analytik Vladimír Bednár považuje „použitie jadrovej zbrane Ruskom za extrémne