Denník N

Logo odkaz MMSOdkaz MMŠ: V ruských tajných službách sú čistky, hľadajú amerického špióna

Putin a šéf FSB Bortnikov ma archívnej snímke zo zažiatku vojny proti Ukrajine. Foto – kremlin.ru
Putin a šéf FSB Bortnikov ma archívnej snímke zo zažiatku vojny proti Ukrajine. Foto – kremlin.ru

Dlhoročný špecialista na Putinov režim a tajné služby hovorí o atmosfére v Kremli a o tom, ako si Putin zaviazal oligarchov.

Andrej Soldatov je ruský novinár, ktorý sa 20 rokov špecializuje na ruské tajné služby. Je to riskantná práca, v roku 2020 musel opustiť Rusko. Stále však má dobré kontakty a informácie, bol prvý, kto pred dvoma týždňami upozornil na to, že dvaja šéfovia ruskej tajnej služby (FSB), ktorí riadili špionážne operácie v štátoch susediacich s Ruskom, sú v domácom väzení.

Magazín The New Yorker urobil so Soldatovom zaujímavý rozhovor, v ktorom novinár vysvetľuje, prečo prezident Vladimir Putin robí čistky v tajných službách. Okrem spomínaných dvoch šéfov bol prinútený odísť z funkcie aj zástupca veliteľa Národnej gardy, ktorý patril dlhé roky k Putinovej ochranke. Soldatov hovorí, že tento muž je tiež vo väzení.

Prečo sa to deje? Putin je nahnevaný na zlý priebeh vojny na Ukrajine, a hoci stále verí, že plán na inváziu bol dobrý, viní generálov z toho, že pokazili jeho naplnenie.

Video: Zelenskyj: Vydržali sme už šesťkrát dlhšie, ako plánoval nepriateľ (s titulkami)

Jedným z problémov je zlý odhad nálady Ukrajincov a fatálne zlyhanie pri pokuse už v minulosti naverbovať dostatok Ukrajincov verných Rusku, ktorí mali po prvých útokoch zvrhnúť vládu a dosadiť novú, proruskú.

Nejde však len o to, že verbovanie agentov nevyšlo. Putin dal sekcii FSB na operácie v zahraničí veľké sumy peňazí, ktoré sa zrejme rozkradli. Preto teraz vyšetrujú veliteľov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo odkaz MMSOdkaz MMŠ

Martin M. Šimečka vyberá zaujímavé texty zo svetových médií.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie