Denník N

Drsné vtipy o Rusoch a návod, ako rodiť v podzemnom kryte. Ako funguje odbojové rádio na tajnom mieste v Karpatoch

V ukrajinskom odbojovom rádiu. Foto N - Vladimír Šimíček
V ukrajinskom odbojovom rádiu. Foto N – Vladimír Šimíček

Zasnežený kopec vyzerá na prvý pohľad ako veľký kus ľadovca.

Ešte pred niekoľkými dňami bolo mínus 15, teraz sa tu v horách topí sneh a na lyžiarskom svahu vyrástli prvé snežienky. Do ukrajinských Karpát prišla jar a v posledných týždňoch aj množstvo utečencov, ktorí utiekli pred vojnou.

Medzi nimi aj Roman Davydov, ktorý sa prišiel schovať do malebných hôr z Kyjeva s výnimočnou misiou. Spolu so svojím kolegom Bohdanom Bolchoveckým vedú ukrajinské odbojové rádio Kraina FM.

Z hudobného rádia povstalecké

Rozbehli ho ako rádio, ktoré ako prvé v krajine hralo výlučne ukrajinské pesničky a krátke správy. Putinova vojna však všetko zmenila. Roman aj Bohdan vzali svoje rodiny po niekoľkých dňoch schovávania sa v podzemných krytoch preč z hlavného mesta a z ich rádia Kraina FM sa stalo rádio národného odporu.

Sedíme spolu v malej izbe, ktorá sa premenila na malé vojnové rozhlasové štúdio. Za počítačmi sú ešte dvaja redaktori a účtovníčka. Z Kyjeva do turistického rezortu v Karpatoch utiekli narýchlo.

„Mal som len mikrofón, ktorý mám vždy so sebou, a príspevky do rádia som robil na iphone, najskôr z krytu v Kyjeve,“ opisuje Roman začiatok vojny. Je hlavnou značkou rádia, vedúcim redaktorom aj moderátorom.

„Prvé dni sme v boli v panike, schovali sme sa so susedmi a s rodinou v obchodíku s oblečením, ktorý má moja žena v podzemí, slúžil nám ako kryt,“ rozpráva Roman. Ich malá trojročná dcérka nechápala, čo sa deje.

Tváre ruských pilotov

„Vraveli sme jej, že mesto napadli banditi a musíme sa pred nimi schovať,“ spomína. Jeho kolega Bohdan to mal ešte horšie. „Tam, kde býva, Rusi hneď v prvých dňoch

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie