Denník N

Školský týždeň: Ministerstvo školstva chce peniazmi motivovať talentovaných mladých ľudí, aby zostali študovať na Slovensku

Štát nechal pri utečeneckej kríze celú ťarchu na školách, podobne ako v čase pandémie. Problémové je aj zaraďovanie na stredné školy – do prvého ročníka stredných škôl majú ísť ukrajinskí žiaci bez prijímačiek, ale prednostne do škôl a odborov, kde zostanú voľné miesta. „Inými slovami, deti z Ukrajiny sa budú môcť dostať najmä do škôl, o ktoré slovenské deti nebudú mať záujem.“

Školský týždeň pripravuje Centrum vzdelávacích analýz, podporiť ho môžete tu.

1. Ministerstvo školstva chce peniazmi motivovať talentovaných mladých ľudí, aby zostali študovať na Slovensku, pravdepodobne to fungovať nebude

Ministerstvo školstva minulý týždeň predstavilo nové štipendium, ktorým chce najtalentovanejšie absolventky a absolventov stredných škôl motivovať, aby zostali študovať na vysokej škole na Slovensku. Ide o jedno z opatrení plánu obnovy. V tejto fáze ministerstvo plánuje poskytnúť 1 400 štipendií, každé vo výške 9 000 eur. Spolu teda na túto finančnú podporu nateraz pôjde 12,6 milióna eur. Skúsme sa pozrieť, či ide o dobre použité peniaze.

Najprv si povedzme, prečo myšlienka dodatočnej motivácie najlepších absolventiek a absolventov stredných škôl vôbec vznikla. Ide o reakciu na problém, že veľká časť mladých ľudí zo Slovenska odchádza študovať na vysoké školy do zahraničia. Podľa údajov OECD v roku 2019 študovalo na zahraničných vysokých školách 19,5 percenta zo všetkých slovenských vysokoškoláčok a vysokoškolákov. Po Luxembursku (76,9 %) ide o druhý najvyšší podiel spomedzi krajín Európskej únie. V rámci 22 sledovaných krajín Európskej únie je tento údaj len na úrovni 4,2 percenta.

Analýza Inštitútu vzdelávacej politiky zároveň ukázala, že na zahraničné vysoké školy vo väčšej miere odchádzajú mladí ľudia, ktorí dosiahli najlepšie výsledky v teste na maturitnej skúške. Napríklad z tých, čo mali v roku 2018 najlepšie výsledky v matematike, až vyše polovice (52 percent) pokračovala v štúdiu na zahraničnej vysokej škole. Spomedzi najúspešnejších maturantiek a maturantov zo slovenského jazyka a literatúry to bola takmer tretina. Navyše sa medzi rokmi 2012 a 2018 citeľne zvýšil podiel najúspešnejších maturantiek a maturantov, ktorí sa rozhodli študovať na vysokej škole v zahraničí.

Zároveň hrozí, že sa značná časť týchto študentiek a študentov na Slovensko už nevráti.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Školský týždeň

Každý štvrtok v spolupráci s expertmi z Centra vzdelávacích analýz prináša Školský týždeň najdôležitejšie informácie zo školstva, analýzy a návrhy, ako zmeniť vzdelávanie.

Školstvo

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie