Denník N

So spisovateľom Andruchovyčom v podzemnom kryte: Putin to berie osobne. Vždy na Ukrajine prehral a teraz sa nám chce všetkým pomstiť

Jurij Andruchovyč v podzemnom kryte v Ivano-Frankivsku. Foto N - Vladimír Šimíček
Jurij Andruchovyč v podzemnom kryte v Ivano-Frankivsku. Foto N – Vladimír Šimíček

„Veľmi dôležitou vecou je motivácia. Kým ruskí vojaci nie sú vôbec, tí naši sú veľmi motivovaní, aby ochránili životy svojich rodín a priateľov. Majú veľkú podporu našej krajiny. Skutočne máme radi našu armádu, a oni to, samozrejme, cítia,“ rozpráva ukrajinský spisovateľ Jurij Andruchovyč.

„Putin je maniak, ktorý sníva o znovuobnovení ruského impéria,“ rozpráva jeden z najvýznamnejších ukrajinských spisovateľov Jurij Andruchovyč. Navštívili sme ho v jeho meste Ivano-Frankivsk.

V kultúrnom centre Vagabundo, ktoré teraz slúži aj ako podzemný kryt. Juhozápadu Ukrajiny sa zatiaľ ruské útoky vyhli, ak nerátame výbuchy na letisku. Noc predtým však aj v ňom hučali sirény každú chvíľu.

Je Vagabundo skutočne bombový úkryt? 

Áno, v tejto chvíli, ale vôbec sme si nemysleli, že by sa raz mohlo takto používať. (smiech) Mali sme tu veľkú šou uprostred februára, keď sme oslavovali tretie výročie kultúrneho centra. Prišlo sem veľmi veľa ľudí a o týždeň nato sa začala vojna. Zaujímavé je, že keď tu bol na návšteve súčasný premiér Denys Šmyhal (vtedy guvernér Ivanofrankivskej oblasti), naše centrum ho zaujalo a vravel, že by z neho bol dobrý protibombový úkryt. Avšak myslel to ako vtip – nikto by si nepomyslel, že sa to skutočne stane. Teraz sa v centre okrem umenia venujeme napríklad aj psychologickej pomoci pre deti z vojnových zón.

Ako sa má vaša dcéra, ktorá je tiež spisovateľka?

Aj ona ušla z Kyjeva s rodinou sem a teraz tu robí jogu. Po zhruba desiatich dňoch odišli, pretože v Oboloni, kde býva, prebiehali prvé boje s ruskými jednotkami a bolo tam silné ostreľovanie. Najskôr sa schovávali pri stanici metra, no po niekoľkých nociach nemohli pre seba nájsť miesto – všetko bolo úplne plné. Zostali v pivnici svojho domu, ale necítili sa nebezpečne.

Aké to je v Ivano-Frankivsku? Včera tu bolo počuť veľa sirén.

Včerajšok bol veľmi špeciálny – toľko poplachov sme ešte nemali. Až päťkrát sme sa museli schovať. Pre mňa je to vždy veľká strata času. Musím sedieť na chodbe a nemôžem pracovať. Našťastie, bolo to zatiaľ bez skutočných útokov. Doteraz Rusi vždy zaútočili iba na naše letisko.

Kde sa skrývate? 

U môjho kamaráta Rostika v jeho pivnici. Kedysi sme tam pili veľa vína. (smiech) Má tam skvelý internet, čo je veľmi užitočné.

Foto N – Vladimír Šimíček

Ukrajina má za sebou už mesiac vojny s Putinom. Ako ju vnímate? 

Je to vojna, ktorá bola

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Kultúra, Svet

Teraz najčítanejšie