Denník N

Košický newsfilter: Železiarne tvrdia, že hrozbu nedostatku surovín odvrátili

Košický U. S. Steel. Foto - TASR
Košický U. S. Steel. Foto – TASR

Dobrý deň,

čítate výber desiatich najdôležitejších správ týždňa z Košíc a okolia. Tipy na správy, kritiku či facebookový status týždňa nám posielajte na dusan.karolyi@dennikn.sk


1. Yulia z košického bytu vojnovou technikou zásobuje manžela bojujúceho v Kyjive

Yulia Kishenko na hraniciach vo Vyšnom Nemeckom po dvoch dňoch bez spánku. (zdroj: Archív Y.K.)

Yulia Kishenko sa o svojho manžela bojí každý deň. Pravidelne vyhľadáva správy a zhoršujúca sa situácia v Kyjive ju desí. Každý deň z Košíc sleduje, ako v priamom prenose ničia meter za metrom jej domova.

„Nezmierila som sa a nikdy sa nezmierim s tým, že moja rodina je teraz rozdelená. Môj muž nevidí, ako jeho malý syn robí prvé kroky. Pôrodnice sa bombardujú. Páchajú genocídu na mojom ľude,“ pre denník SME hovorí v košickom byte, kam po vypuknutí vojny prišla s mamou, 9-mesačným synom a mačkou.

Prichýlila ich svokra, ktorá utiekla z rodného Luhanska na východe Ukrajiny, keď na susedný dom dopadla bomba ruských separatistov. Na Slovensku žije už päť rokov, azyl získala z humanitárnych dôvodov.

V Luhansku bývala aj Yulia s manželom Oleksiim Bidom. No keď ho v roku 2014 väznili ruskí separatisti, pretože podporoval myšlienku európskej integrácie Ukrajiny, boli nútení opustiť rodné Luhansko. Vtedy utekali pred vojnou po prvý raz. Do Kyjiva.

A pred takmer štyrmi týždňami utekala Yulia z domova druhýkrát. Jej syn Šimon sa v deviatich mesiacoch stal utečencom. Trvalo im dva dni, kým prešli slovenské hranice.

„Veľmi milujem Luhansko a zamilovala som si Kyjiv. Keď vám vaše obľúbené miesta neustále berú, je to stále ťažšie. Hromadí sa vo mne hnev voči Putinovi za to, že priniesol Ukrajine toľko smútku,“ vraví Yulia Kishenko.

Manžel Oleksii Bida vstúpil ako dobrovoľník do teritoriálnej domobrany už niekoľko mesiacov pred ruskou inváziou. Je to skupina vycvičených dobrovoľníkov, ktorí bránia strategické objekty hlavného mesta. Z pracovníka miestneho úradu je tak dnes vojak. A namiesto rodiny spáva so samopalom.

Yulia ho z Košíc podporuje, ako sa len dá. Podarilo sa jej vyzbierať peniaze na dron s termokamerou. Vďaka nemu bude môcť manželova jednotka odhaliť nepriateľa aj v noci. Dron objednáva cez Estónsko, ešte musí premyslieť, ako ho dopraviť do Kyjiva. Už predtým takto posielala vysielačky a v pláne má aj nepriestrelné vesty.


2. Ukrajinka zakladá centrum pomoci pre matky s deťmi

V Košiciach by malo vzniknúť centrum pre matky s deťmi z Ukrajiny. V najbližších dňoch ho na Hviezdoslavovej 2 sprevádzkuje Viktoriya Bondarenko, o takúto formu pomoci utečencom eviduje veľký záujem.

„Deti sa tu budú hrať, bude sa tu vyučovať aj slovenský jazyk a slovenská kultúra, aby sa zapojili do normálneho života a nemali taký stres. K dispozícii bude aj psychologická podpora, máme dohodnutú psychologičku z Ľviva,“ povedala Bondarenko.

Denne eviduje asi 30 ľudí, ktorí chcú využívať takéto služby. Pred kompletnými rodinami, ktoré z Ukrajiny odišli, však uprednostní matky s deťmi vo veku od dva a pol do piatich rokov. Kapacita bude závisieť od toho, aké priestory sa im ešte podarí získať. V budove na Hviezdoslavovej majú k dispozícii zatiaľ dve izby.

„Poskytol nám ich človek s dobrým srdcom. Potrebujeme ešte nábytok, čakáme odpoveď na našu prosbu. Budeme potrebovať ešte hračky a tiež nejaké financie, aby sme vedeli dôstojne zabezpečiť chod centra,“ uviedla.

Bondarenko pochádza z Charkiva, na Ukrajine pracovala v materských školách i jasliach. V Košiciach žije asi štyri roky. V súčasnosti je na materskej dovolenke. „Mám tri deti. Ak by môj manžel zostal bojovať a ja by som s nimi odišla sama, nezvládla by som to. Tie mamičky nemajú čím nakŕmiť svoje deti, nemajú prácu, stále myslia na vojnu, majú tam svoju rodinu, kamarátov. Aj to je dôvod, prečo chcem založiť takéto centrum. Chcem svoj národ podporiť tak, ako je to v mojich silách.“


3. Príchod utečencov sa nateraz spomalil

V Košiciach požiadalo o dočasné útočisko zatiaľ okolo 3000 ľudí. Magistrát tvrdí, že prvá utečenecká vlna sa už skončila. Kým počas uplynulého týždňa sa v centre pomoci utečencom na kúpalisku Červená hviezda v niektorých dňoch vystriedalo 2500 ľudí, momentálne sa ich počet ustálil zhruba na 500 ľudí denne.

Kým predtým tam prichádzali ľudia, ktorí mali v Európskej únii nejaké zázemie, podľa splnomocnenca mesta Košice pre humanitárnu pomoc utečencom z Ukrajiny Romana Dohoviča sú to teraz skôr ľudia z východnej časti Ukrajiny, ktorí utekajú pred hrôzami vojny.

V Košiciach funguje registrácia dočasného útočiska na Triede SNP každý deň, ale len pre tehotné ženy a rodiny s deťmi, kde aspoň jedno dieťa má do šesť rokov, seniorov nad 65 rokov a iné zraniteľné osoby. Pre ostatných zabezpečujú prepravu do veľkokapacitných centier v Michalovciach alebo Humennom.


4. Denník N v Tabačke: Diskusia o Ukrajine

Vojna na Ukrajine je úvodnou témou diskusných večerov Denníka N a košickej Tabačky.

„Putin sa cíti ako cár. Jemu je málo to, čo Rusko má. A tým, že Ukrajina sa začala uberať proeurópskym smerom, tak sa rozhodol zastaviť jej integráciu,“ povedal Eduard Buraš, poradca premiéra Hegera pre cezhraničnú spoluprácu, ktorý bol jedným z dvoch hostí na diskusii o ukrajinskej téme (21. 3.). Reagoval na otázku, prečo ruský prezident zaútočil na Ukrajinu.

Druhým hosťom bol expert na energetiku Karel Hirman, bývalý člen tímu poradcov ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana. Podľa Hirmana Putin nie je politik ani ekonóm, on je „kágebák“, a preto ho nezaujíma, aké straty prinesie ruská invázia samotným obyvateľom Ruska.

„Putin je ako Stalin. A tak ako pre Stalina ľudské obete nehrali vôbec žiadnu úlohu – napríklad pri hladomore v 30. rokoch, keď zahynuli milióny ukrajinských roľníkov len pre to, aby Stalin ten národ už vtedy pacifikoval a presadil svoje zvrátené pohľady na svet. Tak Putin je jeho klon. Za každú cenu chce zničiť nezávislú, svojbytnú Ukrajinu.“

Predseda vlády Eduard Heger sa so svojím poradcom Eduardom Burašom neradil pred tým, než sa rozhodol do Kyjeva necestovať (spolu s českým, poľským a slovinským premiérom na stretnutie s prezidentom Ukrajiny). Ale keby sa ho opýtal, čo by mu odporučil?

„Na také veci sú v prvom rade bezpečnostné zložky kompetentné. Ja mám zas prehľad o tom, čo sa deje na hraničných priechodoch,“ odpovedal Buraš.


5. U. S. Steel tvrdí, že má alternatívu za suroviny z Ruska, nepovie akú

U. S. Steel Košice je najväčším výrobcom ocele v strednej Európe s kapacitou asi 4 a pol milióna ton ročne. Na výrobu využíva železnú rudu dovážanú z ukrajinského Krivoj Rogu a z Ruska. Aj keď sú po ruskej invázii obe krajiny vo vojne, prevádzky košických oceliarní stále fungujú v štandardnom režime.

Krátko po vypuknutí vojny fabrika vyhlásila, že vzhľadom na súčasný stav zásob surovín „majú naplánovanú výrobu na minimálne 90 dní, aj keby došlo k pozastaveniu dodávok surovín“.  S tým, že vyhodnocujú vývoj situácie a podnikajú kroky na optimalizáciu dodávok strategických surovín.

Keďže ide o strategický podnik, ktorý zamestnáva 9-tisíc ľudí a ďalšie tisíce sú naň napojené sprostredkovane, portál zoznam.sk zisťoval, či sa niečo vo fabrike zmenilo ohľadom dodávok surovín.

„Naša výroba stojí na dodávke surovín z Ukrajiny, Ruska a krajín V4. Napriek vojne naši obchodní partneri na Ukrajine plynule plnia dodávky surovín. Snažíme sa nahrádzať dodávky z Ruska inými zdrojmi. Kolegyne a kolegovia, ktorí majú na starosti strategické suroviny, na tom pracujú nepretržite a našli riešenia, nebudeme však zverejňovať aké,“ reagoval hovorca U. S. Steelu Ján Bača.

Poznamenal však, že pri akýchkoľvek dovozoch z Ruska striktne uplatňujú sankčné zoznamy a do Ruska nevyvážajú nič.


6. Labaš avizuje ďalšie zdražovanie potravín

Miroslav Labaš. Foto – Petr Lazár

Počas pandémie dokázal košický podnikateľ Miroslav Labaš s potravinami svoje zisky viac než zdvojnásobiť – z vyše dvoch na štyri a pol milióna eur. Vďačí za to svojmu vlastnému reťazcu 33 supermarketov Fresh Plus, veľkoobchodu, ktorý s 1600 zamestnancami dodáva

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košice

Košický newsfilter

Dušan Karolyi raz týždenne zhŕňa dianie v Košiciach.

Slovensko

Teraz najčítanejšie