Ako je možné, že štíhle modelky mali toľko vnútrobrušného tuku? Vedci vysvetľujú, ako ho efektívne využiť

Desiata časť z 12-dielneho seriálu Novoročné chudnutie: Problém s tukom môžu mať aj štíhli ľudia.
Ak sa rozhodnete chudnúť len znížením kalorického príjmu, zrejme budete úspešní – pri veľkej väčšine ľudí pôjde váha dole. A aj keď budete mať brucho ako modelka, nemusí to znamenať, že ste aj zdraví.
Práve to naznačuje výskum, ktorý odhalil, že štíhle modelky mali viac nebezpečného vnútrobrušného tuku ako športovkyne.
Barbara Ukropcová a Jozef Ukropec z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied preto vysvetľujú, ako vieme efektívne uskladniť a využiť tuk.
V článku sa tiež dočítate:
- kedy sa genetika prejaví naplno;
- čo hovorí štúdia na modelkách a športovkyniach;
- prečo firmy investujú do výskumu hnedého tuku;
- prečo stále nemáme centrum na manažment obezity.
Genetika za to nemôže
Život v modernej spoločnosti, ktorý nám poskytuje pohodlie a prebytok, je zárukou toho, že ak nebudeme aktívne a vedome konať, naša hmotnosť a telesné zloženie sa budú nepriaznivo meniť. Podľa Ukropcovej je to do určitej miery normálna fyziologická reakcia.
“Naši predkovia boli lovci a zberači, manuálne pracujúci ľudia, a jednou z podmienok prežitia bolo uložiť si v čase dostatku energiu na prežitie počas menej pohostinných období roka.”
Vezmime si ako príklad populáciu Indiánov Pima v Spojených štátoch amerických, ktorí majú extrémne vysoké čísla z pohľadu obezity a cukrovky 2. typu. Pritom geneticky príbuzní Indiáni Pima, ktorí aj dnes žijú poľnohospodárskym spôsobom života na území Mexika, sú na tom z hľadiska obezity a metabolického zdravia podstatne lepšie.
Podľa Ukropcovej je to