Denník N

Český týždeň: Zeman udelil milosť vlastnému zamestnancovi, za jeho odsúdením vidí komplot

Ilustrácia – Deník N/Petr Polák
Ilustrácia – Deník N/Petr Polák

Miloš Zeman sa pripomenul českej verejnosti milosťou pre vlastného zamestnanca. Česko obmedzí služby pre azylantov, ale zaplatí za ne viac peňazí. Transľudia budú musieť v Česku naďalej podstupovať operácie, aby si mohli úradne zmeniť pohlavie v občianskom preukaze.

Prinášame pravidelný český newsfilter – zhrnutie toho najdôležitejšieho, čo sa stalo v Česku za uplynulý týždeň. Udalosti vybral a napísal editor Českého rozhlasu Plus Kirill Ščeblykin.

1. Milosť pre odsúdeného korupčníka

Od chvíle, keď sa začala ruská invázia na Ukrajine a český prezident označil svojho ruského partnera za blázna, sa Miloš Zeman držal skôr v úzadí. Mesiac po začiatku bojov sa však zdá, že je späť vo forme a znovu určuje, čo bude agendou médií.

Prezident Zeman sa nikdy neštítil kontroverzie a tú tentoraz vyvolal udelením milosti Milošovi Balákovi, ktorý viedol zvernicu pri prezidentskom zámku v Lánoch. Ten je letným sídlom českej hlavy štátu.

Baláka súd právoplatne odsúdil za to, že manipuloval zákazky za približne osem miliónov eur. Prezidentovi sa však verdikt nezdal, Baláka, ktorý podľa názoru dvoch českých súdov rozkrádal lánsku zvernicu, označil za „mimoriadne pracovitého a kvalifikovaného vedúceho zamestnanca“. Zeman si zároveň myslí, že Baláka neodsúdili za jeho činy, ale preto, že pracuje pre kanceláriu prezidenta.

Zeman už jednu kontroverznú milosť na konte má. Pred piatimi rokmi zrušil doživotný trest odsúdeného vraha a medzičasom aj popkultúrneho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Český týždeň

Český newsfilter každý týždeň ponúka prehľad najdôležitejších správ. Zhŕňa Kirill Ščeblykin.

LGBTI

Miloš Zeman

Svet

Teraz najčítanejšie