Denník N

Svetový newsfilter: Jedna vec sa u Putina zmenila, mnoho ďalších ostáva po starom

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Dobrý deň,

tempo vývoja vojny na Ukrajine sa spomalilo. Najväčšími udalosťami posledného týždňa boli ukrajinské protiútoky, presuny ruských vojsk a náznak posunu v rokovaniach.

S optimizmom to však netreba preháňať. Ukrajinci vravia, že napriek akýmkoľvek pozitívnym signálom netreba zabúdať na to, že Putinovi sa nedá veriť. Hneď niekoľko správ ukazuje, prečo to tak je.

O čo ide: Ruská armáda zrejme pochopila, že Kyjiv si nepodmaní. Minimálne nie bez dlhotrvajúceho boja, ktorý by znamenal veľké straty a ďalšie ničenie mesta.

To môžeme považovať za novinku. Rusko aj verejne vyhlásilo, že v Kyjive, Černihive a okolí nebude bojovať s takou intenzitou ako doteraz, ale aj pri týchto tvrdeniach treba pripomenúť, že Putinovi sa nedá veriť.

Potvrdzuje to ostreľovanie v Černihive, ktoré prišlo po týchto vyhláseniach, aj vyjadrenia generálneho tajomníka NATO, podľa ktorého to neznamená sťahovanie vojsk, ale ich preskupovanie.

Aký scenár je reálny: Vieme, že Putin hľadá spôsob, ako si zachovať šancu na výsledok, ktorý by doma mohol prezentovať ako víťazstvo. Zároveň by pre neho bolo najlepšie, keby do ďalšieho kola rokovaní Rusko nešlo v pozícii toho, komu sa nedarí plniť ciele svojej invázie.

Túto možnosť mu jednoznačne ponúka

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Koronavírus

    Svetový newsfilter

    Vladimir Putin

    Vojna na Ukrajine

    Svet

    Teraz najčítanejšie