Svetový newsfilter: Jedna vec sa u Putina zmenila, mnoho ďalších ostáva po starom

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]
Dobrý deň,
tempo vývoja vojny na Ukrajine sa spomalilo. Najväčšími udalosťami posledného týždňa boli ukrajinské protiútoky, presuny ruských vojsk a náznak posunu v rokovaniach.
S optimizmom to však netreba preháňať. Ukrajinci vravia, že napriek akýmkoľvek pozitívnym signálom netreba zabúdať na to, že Putinovi sa nedá veriť. Hneď niekoľko správ ukazuje, prečo to tak je.
O čo ide: Ruská armáda zrejme pochopila, že Kyjiv si nepodmaní. Minimálne nie bez dlhotrvajúceho boja, ktorý by znamenal veľké straty a ďalšie ničenie mesta.
To môžeme považovať za novinku. Rusko aj verejne vyhlásilo, že v Kyjive, Černihive a okolí nebude bojovať s takou intenzitou ako doteraz, ale aj pri týchto tvrdeniach treba pripomenúť, že Putinovi sa nedá veriť.
Potvrdzuje to ostreľovanie v Černihive, ktoré prišlo po týchto vyhláseniach, aj vyjadrenia generálneho tajomníka NATO, podľa ktorého to neznamená sťahovanie vojsk, ale ich preskupovanie.
Aký scenár je reálny: Vieme, že Putin hľadá spôsob, ako si zachovať šancu na výsledok, ktorý by doma mohol prezentovať ako víťazstvo. Zároveň by pre neho bolo najlepšie, keby do ďalšieho kola rokovaní Rusko nešlo v pozícii toho, komu sa nedarí plniť ciele svojej invázie.
Túto možnosť mu jednoznačne ponúka