Denník N

High 5ive: Namiesto klapky výbuch. Portrét rodiny vo vojne, ktorá o sebe nakrútila film

Záber z filmu Zem je modrá ako pomaranč. Foto - Albatros
Záber z filmu Zem je modrá ako pomaranč. Foto – Albatros

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

*

„Potrebuješ záber zhora na mesto. Aby bolo vidno, ako je zničené. Aby bolo vidieť vojnu.“ V ukrajinskom filme Zem je modrá ako pomaranč ide práve o toto: ako filmom zachytiť vojnu? Musí byť vidno ruiny, vojenskú techniku a zmrzačené telá? Alebo sa dá vojna ukázať na bežnom živote ľudí, ktorých sa bezprostredne dotýka?

Dokument Iryny Cilykovej vstupuje do rodiny, ktorá sa rozhodla zostať v „červenej zóne“ Donbasu. Teraz má matka a jej štyri deti za sebou päť rokov vojny. A chcú sa s tým vyrovnať nakrútením filmu. O sebe. Jedna z dcér nastupuje na umeleckú školu, v byte stojí kamera. Keď padne klapka, namiesto nej zaznie výbuch.

Je to film o robení filmu. Všetci členovia rodiny si postupne sadajú pred kameru a rozprávajú, ako im vojna vstúpila do života. Celá tragédia na nich doľahne v momente, keď hotový film verejne premietajú a pozerajú sa na seba. Tak pozrite tiež.

*

Nevošiel do dejín ako veľký mysliteľ, ale skôr ako extravagantný hedonista. Jeho odviazaný životný štýl ho vraj nakoniec v parížskej vani aj pochoval. Keď sa povie Jim Morrison, napadne nám hudba The Doors a vzápätí aj lascívne obnažovanie sa na pódiu a zneužívanie psychotropných látok.

Ak si chcete tento obraz poopraviť či dokonca radikálne zmeniť, odporúčam

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie