Denník N

Iracký historik: Saddáma futbal nezaujímal, bol to šport pre robotníkov. Prišla k nám aj Jednota Trenčín

Irak patril k najsilnejším futbalovým národom v Ázii, na MS sa však dostal jediný raz: v roku 1986. Miestny futbal ovplyvňovala vojna a aj vládnutie Saddáma Husajna.

Jeho syn Udaj sa stal šéfom irackého olympijského výboru a historik David Goldblatt ho opísal ako „najposadnutejšieho zo Saddámovho blízkeho okolia“. V budove olympijského výboru dal postaviť väzenie a jeho steny namaľoval načerveno. Futbalistov po zápasoch mučil, pričom používal aj oceľovú rakvu s klincami.

Historik Hassanin Mubarak sa dlhé roky venuje irackému futbalu. Napísal o ňom štyri knihy, najznámejšou z nich je Birth of the Lions of Mesopotomia (Zrod levov z Mezopotámie) o irackom futbale po druhej svetovej vojne. V roku 2003 bol s výberom Iraku na turné v Anglicku ako mediálny manažér. Aktuálne pracuje na ďalšej knihe, v ktorej sa zaoberá víťazstvom Iraku na Ázijskom pohári v roku 2007.

Hassanin Mubarak. Foto – archív H. M.

Mubarak v rozhovore pre Denník N vysvetľuje, aký vzťah k futbalu mal Saddám, ako sa iracký futbal rozvíjal napriek vojnám a rozpráva aj o turné Jednoty Trenčín po krajine v polovici 60. rokov.

O futbale v Iraku sa často v zahraničí píše v spojení s Udajom, synom Saddáma Husajna, a spomínajú sa rôzne príbehy, ako napríklad mučil hráčov.

Vždy sa budú objavovať nejaké generalizácie, ľudia si myslia, že Irak je stále vo vojnovom stave, ale veci sa zlepšujú. Svet si myslí, že je stále rok 2003, ale situácia v krajine sa už posunula. Futbal v Iraku je rovnaký ako inde na svete, zápasy sa hrajú každý týždeň po celej krajine. Éra, keď bol na čele irackého futbalu Udaj, je veľmi krátkym obdobím histórie.

Do Iraku vždy prichádzali aj známe mužstvá, nebol izolovanou krajinou a hral v medzinárodných súťažiach. V strede vojny medzi Irakom a Iránom, v roku 1986, prišlo do Bagdadu brazílske Flamengo so Sócratesom a Zicom a nastúpilo proti Iraku. Od päťdesiatych rokov prichádzali do Iraku aj európske tímy, hlavne cez zimu. Boli tu aj niektoré z Československa: Spartak Trnava v roku 1959, neskôr Jednota Trenčín, Sparta Praha, Dukla Praha.

O vzťahu Udaja k futbalu sa vie veľa, ale čo si o futbale myslel Saddám?

Keď Saddám vyrastal, futbal

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Ofsajd

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie