Denník N

Newsfilter: Lipšic a jeho tím sa rozhodli brániť, pri Pčolinskom vidia nadprácu Žilinkových ľudí

Maroš Žilinka (vľavo) a Daniel Lipšic. Foto – N
Maroš Žilinka (vľavo) a Daniel Lipšic. Foto – N

1. Špeciálna prokuratúra nedokázala mlčať, Žilinku a jeho ľudí tvrdo spochybňuje. 2. Sulík je natoľko pragmatický, až je podľa Mikloša užitočný idiot. 3. Zlá správa z Maďarska, ďalej musíme žiť s Orbánom.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Gemerka zo slovenského krasuMinerálna voda Gemerka, s obsahom horčíka a vápnika, priaznivo pôsobí na psychické aj fyzické zdravie.


Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Špeciálna prokuratúra nedokázala mlčať, Žilinku a jeho ľudí tvrdo spochybňuje

Vo chvíli vydania tohto newsfiltra sudkyňa Okresného súdu Bratislava III ešte iba rozhodovala, či vezme do väzby Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu. Obaja sú korunnými svedkami v kauze údajného podplácania exriaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského.

Toho už raz generálny prokurátor Maroš Žilinka vytiahol z väzby a zbavil obvinenia. Keď NAKA a špeciálna prokuratúra vzniesli nové obvinenie, ich svedkov tentoraz obvinili pre údajné krivé výpovede práve na základe Pčolinského trestného oznámenia a na základe bližšie nepodložených zistení tajnej služby. Tak Pčolinský, ako aj súčasné vedenie SIS sú z dielne Sme rodina.

Z čoho Makóa a Beňu vinia. Vraj sa stretávajú v zahraničí a radia sa tam, ako vypovedať. Beňov advokát Peter Kubina to však spochybňuje: „Obvinenému a spoluobvinenému sa kladie za vinu na jednej strane, že ich výpovede sú navzájom rozporné, a na druhej strane, že svoje výpovede navzájom skoordinovali. Tieto okolnosti však nemôžu platiť súčasne a navzájom sa vylučujú.“

V tejto chvíli sa nedá nezaujate rozhodnúť, kto má pravdu. Dá sa však čudovať nad postupmi, ktoré dozorujúca prokuratúra predvádza.

Pôvodne mal o návrhu na vzatie do väzby rozhodnúť známy sudca Juraj Kapinaj, ktorý za škandalóznych okolností poslal do väzby členov policajného tímu Očistec. Lenže ako informoval Kubina, ktorý dal proti Kapinajovi námietku zaujatosti, nechal sa vypísať lekárom, preto ho zastupoval sudca Posluch. O ňom Kubina tvrdí, že sa mu krajská prokuratúra chce vyhnúť.

Advokát Kubina je v tejto kauze zaujatý, ale jeho argument je veľmi silný.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Daniel Lipšic

Maroš Žilinka

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Komentáre

Teraz najčítanejšie