Denník N

Čo to robíte, vy kremeľskí diabli?

Ukrajinský skladateľ Valentin Silvestrov. Foto - ECM Records
Ukrajinský skladateľ Valentin Silvestrov. Foto – ECM Records

Z najznámejšieho ukrajinského skladateľa Valentyna Silvestrova sa stal emigrant. Politika mu opäť zmenila život a premieta sa aj do jeho tvorby.

Je to hudba intímna, upokojujúca, krásna. Plynie pozvoľna, motívy sa voľne prelínajú jeden do druhého. Klavirista si akoby len tak sadol a začal preludovať, čo mu práve napadne, pričom často sú to známe témy. Po pár minútach sa melódia vytráca do ticha s rovnakou nenápadnosťou, s akou sa aj začína.

Takto znie aktuálna tvorba Valentyna Silvestrova. Najznámejší ukrajinský skladateľ má 84 rokov a pred mesiacom sa stal proti svojej vôli emigrantom. Jeho vnuk zostal v rodnej krajine bojovať, on na naliehanie dcéry, vnučky a priateľov dva týždne po ruskom útoku odišiel z Kyjiva do Berlína.

Hneď po príchode do Nemecka začal spontánne komponovať nové skladby a navyše už sa vyjadruje nielen hudbou. Poskytol niekoľko rozhovorov, kde dal jasne najavo, čo si myslí o ruskej agresii.

Okno do Európy

„To, čo sa deje teraz na Ukrajine, je tisícnásobne väčší Majdan. Myslím ostreľovanie Majdanu, posledný deň. Veď tam zomreli mladí ľudia, Rusi aj Ukrajinci, všetci neozbrojení. A teraz sa celá Ukrajina

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Vojna na Ukrajine

Kultúra

Teraz najčítanejšie