Denník N

Toto je moja žena, ukazuje Gennadij na čierne vrece. Reportáž z Buče, kde stále nachádzajú nové obete

Ľudu bezdôvodne zabil ruský snajper 5. marca v ukrajinskej Buči. Foto - Gabriel Kuchta/Deník N
Ľudu bezdôvodne zabil ruský snajper 5. marca v ukrajinskej Buči. Foto – Gabriel Kuchta/Deník N

Svet šokoval ruský masaker civilistov v Buči. Rozmer vojnových zločinov, ktorých sa ruskí vojaci na tomto kyjivskom predmestí dopustili, pritom ešte nie je ani zďaleka známy, v meste stále nachádzajú ďalšie obete. Reportéri Deníka N zachytili priamo v Buči svedectvo pozostalých a miestnych obyvateľov. Niektoré z fotiek v článku nemusia byť vhodné pre citlivejšie povahy.

Oleg zostal nažive a pripisuje to božej moci.

„Myslím, že ma nezastrelili len preto, že som mal v preukaze ikonu,“ hovorí a ukazuje svoj občiansky preukaz. Za obalom má zastrčený pravoslávny svätý obrázok.

Stojíme pri kostole na okraji kyjivského predmestia Buča. Keď tadiaľ šiel Oleg pred pár dňami, zastavilo na ulici auto s ruskými vojakmi.

„Priviezli troch mužov, mali zviazané ruky. A zaviedli ich tam k tej jame,“ ukazuje na hromady vykopanej hliny v areáli okolo kostola.

V tej chvíli si vraj ruský veliteľ všimol Olega.

„Zastavil ma, rozkázal, aby som položil na zem svoje dokumenty a urobil dva kroky späť. Potom sa ma spýtal na meno, dátum narodenia a adresu, aby sa presvedčil, že dokumenty sú moje. Celý čas som sa musel pozerať do zeme. Potom mi povedal, aby som sa nepozeral tamtým smerom a aby som rýchlo odišiel. Tých troch mužov tam

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie