Denník N

Bývalá americká veľvyslankyňa v OSN Samantha Power: Na Ukrajine opakujú Rusi scenár zo Sýrie, je to štýl Groznyj

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

„Voči Rusku sme zaviedli najtvrdšie sankcie v moderných dejinách,“ hovorí súčasná šéfka americkej agentúry pre rozvojovú pomoc USAID.

Musíme teraz zbierať dôkazy zverstiev na Ukrajine, až časom zistíme, či ide o genocídu.

„Črtou ruskej diplomacie je aj v defenzíve prejsť do útoku. Bola som šokovaná, keď som čítala tweet ruského veľvyslanca v OSN, v ktorom po záberoch z okolia Kyjiva volal po zvolaní stretnutia Bezpečnostnej rady OSN,“ vraví bývalá americká veľvyslankyňa v OSN Samantha Power.

V rozhovore hovorí:

  • či dochádza na Ukrajine ku genocíde;
  • či by mal Západ vojensky zasiahnuť na Ukrajine;
  • či si vie prestaviť, že sa raz bude Putin zodpovedať na vojnové zločiny
  • a aký vplyv na neho mali doterajšie sankcie.

Pracovali ste ako vojnová reportérka počas vojen v bývalej Juhoslávii. Nakoľko vám obrázky z Ukrajiny pripomínajú to, čo ste vtedy videli naživo?

(Ticho.) Nanešťastie je tam veľa historických rezonancií. Keď vidím zábery masových hrobov v Európe, veľmi rozmýšľam nad tým, čo som zažila ako dvadsiatnička v Juhoslávii. Došlo tu k mnohým zverstvám. Sexuálne násilie ako vojnová zbraň bolo cielenou taktikou, ako dehumanizovať a pokoriť bosniansku populáciu. Mnohým Ukrajincom to musí pripomínať aj druhú svetovú vojnu, keď boli civilisti popravovaní ranou do čela. Sú to často tie isté miesta, kde sa páchali tie horory v 40. rokoch. Je veľmi smutné, že člen Bezpečnostnej rady OSN, ktorý má privilegovanú pozíciu, bol víťazom v druhej svetovej vojne a čiastočný architekt medzinárodného poriadku, pácha vojnové zločiny a zverstvá v 21. storočí. Je to poburujúce. No, stalo sa presne to, čo Putin povedal, že nikdy nechce, aby sa stalo: zjednotil demokratický a myslím si, že aj civilizovaný svet v odsúdení týchto zločinov.

Napísali ste knihu o tom, ako Amerika môže predchádzať genocíde. Myslíte si, že to, čo sa deje v Buči či v Mariupole, je genocída? 

Predtým, ako som sa stala predstaviteľkou americkej vlády, bola som akademičkou, ktorá študovala genocídu, a veľa som rozmýšľala o tomto zločine. Zbieraním faktov a dôkazov sa zisťuje to kľúčové, či cieľom je zničenie celej alebo významnej časti etnickej, národnej alebo náboženskej skupiny. Teraz zháňame dôkazy a tvoríme mechanizmus, akým sa zhodnotí, či tieto zverstvá a vojnové zločiny sú súčasťou väčšej kampane. Aj vo Rwande a v Srebrenici, kde bolo veľa dôkazov, sa až časom dokázalo, že išlo o cielené vraždenie. Teraz je to priskoro zhodnotiť, ale to, čo Rusi za sebou zanechali v oblastiach, z ktorých sa stiahli, volá po tom, aby sme rýchlo zhromažďovali dôkazy, aby sme raz mohli vinníkov za tieto zločiny brať na zodpovednosť.

Patríte k podporovateľom medzinárodných intervencií tam, kde sa páchajú takéto zverstvá. Myslíte si pri pohľadoch na zábery z Buče, že by mal Západ zasiahnuť? Samozrejme, chápem, že Rusko má jadrové zbrane a nechceme ísť s ním do otvorenej vojny. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie