Denník N

Ondrej Dostál: Žilinku treba odvolať, aj keby sme mu tým nahrali na kandidatúru za prezidenta

Ondrej Dostál. Foto N - Vladimír Šimíček
Ondrej Dostál. Foto N – Vladimír Šimíček

Koalícia by mala nájsť lepšieho kandidáta na ombudsmana než asistenta poslankyne Hatrákovej, vraví nový štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Dostál.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Ondrej Dostál (51) je právnik a sociológ, bývalý novinár a je predsedom Občianskej konzervatívnej strany (OKS). Pred niekoľkými dňami nastúpil na post štátneho tajomníka na ministerstve spravodlivosti. V rozhovore hovorí:

  • kto prišiel s nápadom, aby z parlamentu prešiel do exekutívy,
  • čo si myslí o vyšachovaní Moniky Filipovej z postu jeho náhradníčky,
  • na kom zatiaľ stojí reforma súdnictva,
  • prečo by sa mal paragraf 363 zmeniť aj bez Sme rodina
  • a ako hodnotí rozsudok v Kotlebovej kauze.

V parlamente ste sa pohybovali posledných dvanásť rokov: v rokoch 2010 až 2012 ako poslanec, potom štyri roky ako asistent Petra Osuského a ďalších šesť rokov znovu ako poslanec. Nechcem povedať, že ste mali v Národnej rade pomaly inventárne číslo, ale ja by som sa naozaj nestavil, že práve vy pôjdete do exekutívy. Ako sa to udialo?

Bol som oslovený ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou, ktorá už od leta minulého roka nemala obsadené posty štátnych tajomníkov. Vnímal som to z jej strany ako prejav dôvery. Po istom váhaní a rozmýšľaní sme sa nakoniec porozprávali a rozhodol som sa to prijať. To, čo robí Mária Kolíková, považujem za dôležité nielen pre vládnu koalíciu, ale aj pre Slovensko. Ak jej v tom môžem byť nejako užitočný ako štátny tajomník, tak som sa rozhodol túto výzvu prijať.

Čiže bol to nápad Márie Kolíkovej?

Áno.

Nepripadalo vašim kolegom v klube, že ste skôr parlamentný človek?

Všetci z toho boli prekvapení vrátane mňa. Aj ja som sám seba videl skôr ako poslanca. Ako poslanec mám skúsenosti od komunálnej úrovne až po parlament. Je prejavom nezrelosti slovenskej demokracie, že i keď som bol v Národnej rade spolu len necelých osem rokov, už som braný ako inventárne číslo. V zabehnutejších demokraciách by som bol len pokročilý začiatočník. Bohužiaľ, na Slovensku je v politike taká miera nestability, že po ôsmich rokoch môže byť poslanec braný ako najskúsenejší.

Video: Rozhovor s Ondrejom Dostálom,
autori: Martina Koník, Dušan Mikušovič

Povedala vám pani ministerka, prečo práve vy? Prečo nie napríklad Alojz Baránik, ktorý sa v klube SaS tiež venuje právu?

Konkrétne dôvody mi nevysvetľovala. Máme medzi sebou vzájomnú dôveru, podobné chápanie sveta a politiky, dlhšie sa poznáme. Neskúmal som, prečo ja áno a prečo Alojz Baránik nie.

Zostáva ešte otázka, prečo nie Michal Luciak, bývalý člen Za ľudí, ktorý je dnes v klube SaS a bol štátnym tajomníkom na ministerstve spravodlivosti. Je to stále tak, že takúto nomináciu blokuje vicepremiérka Veronika Remišová?

Michal Luciak je naďalej kandidátom pani ministerky Kolíkovej, chcela by ho za štátneho tajomníka. Len na tom nie je dohoda v rámci vládnej koalície. Mal to riešiť dodatok ku koaličnej zmluve, ktorý ešte stále nebol podpísaný všetkými koaličnými partnermi.

Blokuje to pani Remišová?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Mária Kolíková

Reforma súdnictva

Rozhovory

SaS

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Vojna na Ukrajine

Slovensko

Teraz najčítanejšie