Denník N

Vývoj bojov (42. deň): Rusi sa nepohnú bez toho, aby o tom NATO a Ukrajina nevedeli

RC-135 - jedno zo špionážnych lietadiel, ktoré monitorujú situáciu na Ukrajine počas letu nad juhozápadnou Áziou. Foto - Wikipédia, U. S. Air Force, Lance Cheung
RC-135 – jedno zo špionážnych lietadiel, ktoré monitorujú situáciu na Ukrajine počas letu nad juhozápadnou Áziou. Foto – Wikipédia, U. S. Air Force, Lance Cheung

Vývoj bojov môžete odteraz aj počúvať. Audioverzia je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu.

  • Západná špionáž má ruskú armádu pod kontrolou
  • Ako pracuje najmodernejší špionážny dron?
  • Ruským vojakom obmedzujú prístup k internetu, aby udržali ich morálku.
  • Plus mapy dňa;
  • plus videá dňa – ako vyzerá zničený Mariupol a ako v ňom prebiehajú boje z ruského pohľadu.

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. V seriáli sa objavujú aj postrehy ruského nacionalistu a zločinca Igora Strelkova (Girkina), ktorý bol kľúčovou postavou pri rozpútaní vojny v roku 2014, ale okrem úspechov ruskej armády na svojom profile na ruskej sociálnej sieti VKontakte otvorene píše aj o jej porážkach a problémoch.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za stredu 6. apríla. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad overených strát na konci článku.

Aké informácie má Ukrajina zo západných zdrojov

Javeliny a iné protitankové zbrane sa stali symbolom západnej pomoci Ukrajine. Minimálne rovnako dôležité sú však spravodajské informácie, ktoré Kyjiv neustále dostáva. Tie sú napríklad vysvetlením, prečo ukrajinské letectvo prežilo prvý úder – vedelo, kedy sa má presunúť na bezpečné miesta a prečkať na nich prvotný nápor, ktorému by nedokázalo vzdorovať.

Jeden z informačných zdrojov, ktoré Západ má, zobrazuje nasledujúca mapa. Je čerstvo zverejnená, hoci nie je najaktuálnejšia. Ale vôbec to neprekáža. Situácia je totiž prakticky rovnaká neustále. Rôznofarebné čiary pozdĺž hranice NATO s Ukrajinou a Bieloruskom znázorňujú lety západných prieskumných lietadiel (vrátane neutrálneho Švédska) v čase od 13. do 31. marca.

Tá istá téma, rovnaký zdroj a vysvetlenie, čo to znamená pre Ukrajinu. Legenda zobrazuje jednotlivé typy pilotovaných a bezpilotných prieskumných lietadiel a vzdialenosť, do akej dokážu sledovať dianie na zemi. V informačnej „tme“ boli len juhovýchodné Bielorusko a severovýchodná Ukrajina.

Nestačí povedať len to, že západné lietadlá ruskú armádu sledujú. Schopnosti rôznych druhov zariadení, ktoré majú na palubách, sú mimoriadne. Niektoré

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie