Denník N

Svetový newsfilter: Ukrajina žiada tanky aj lietadlá, výrazne im môže pomôcť malá a lacná zbraň

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

ruskí vojaci sa v uplynulých dňoch stiahli z Kyjivskej a Černihivskej oblasti na severe Ukrajiny. Rusi stratili už 40 percent územia obsadeného po 24. februári.

No kým miestni aj zahraniční novinári objavujú dediny, v ktorých vojaci chladnokrvne vraždili civilistov, a rátajú vojnové zločiny, pozornosť sa začína upierať na Donbas.

Ukrajinská vláda vyzýva obyvateľov týchto oblastí na úplnú evakuáciu. Po záberoch z Buče miestni s odchodom toľko neváhajú. Sú obavy, že mestá ako Kramatorsk, Severodoneck či Sloviansk skončia v troskách.

Kedy k nej príde: Veľká bitka na východe Ukrajiny sa môže začať čoskoro. Podľa šéfa NATO Jensa Stoltenberga spustí Rusko ofenzívu v priebehu niekoľkých týždňov.

Rusko za ten čas chce zrejme dostať časť jednotiek, ktoré sa stiahli od Kyjiva, na východný front (aj keď podľa odborníkov nemusia byť v dobrom a bojaschopnom stave). Ukrajina má dovtedy iné úlohy – získať čo najlepšiu výzbroj od západných spojencov.

Práve to bolo hlavnou témou stretnutia ministrov zahraničných vecí krajín NATO, na ktoré prišiel prvýkrát osobne aj ukrajinský minister Dmytro Kuleba. Povedal, že potrebujú tri veci: zbrane, zbrane, zbrane.

Nielen obranné, ale aj útočné: Ukrajinci od Západu zatiaľ dostávali najmä obranné zbrane ako protitankové Javeliny či protilietadlové Stingery, ktoré sa ukázali ako veľmi účinné vo vojne. Keďže na Donbase už nebude ukrajinským cieľom len zastaviť útok Ruska, ktoré sa zrejme bude snažiť získať celú Doneckú a Luhanskú oblasť, ale vytlačiť Rusov z území obsadených po invázii, potrebujú aj útočné zbrane.

Boli aj špecifickí. Ukrajina potrebuje lietadlá, tanky, obrnené vozidlá, delostrelectvo, protilodné strely a systémy protivzdušnej obrany.

Tento týždeň Česko oznámilo, že Ukrajine pošle desať starších sovietskych tankov. Špekuluje sa, že Poliaci by mohli dodať ďalších 100 tankov, najmä keď v utorok podpísali s Američanmi kontrakt na 250 tankov Abrams. Doteraz Ukrajinci stratili nezávisle potvrdených 95 tankov. Británia by mohla poslať obrnené vozidlá.

No kým s drahými zbraňami, ako sú systémy protivzdušnej obrany, krajiny váhajú, sú tu isté relatívne lacné a malé zbrane, ktoré by mohli Ukrajinci využiť. Podľa niektorých odborníkov by sa im teraz hodili najviac.

Ide o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svetový newsfilter

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie