Denník N

Chce ísť za mreže, sudca to vidí inak. Martinovi Fleischerovi z kauzy Očistec dal ešte šancu

Martin Fleischer. Foto - N
Martin Fleischer. Foto – N

Martin Fleischer uzavrel dohodu o vine a treste. Vlani v auguste ho odsúdil súd na päťročnú podmienku a peňažný trest 150-tisíc eur. Ten nedokáže splatiť, a preto súd žiada, aby mohol čo najskôr nastúpiť do väzenia.

„Chcel by som poprosiť len o jedno, aby som mohol čím skôr nastúpiť na trest. Aby som to mal čím skôr za sebou,“ požiadal v stredu popoludní na Špecializovanom trestnom súde bývalý šéf ekonomickej sekcie Finančného riaditeľstva a neskôr ministerstva vnútra Martin Fleischer.

Nie je zvykom, aby sa obžalovaný domáhal trestu. Skôr naopak, obžalovaní sudcov presviedčajú o svojej nevine. V tomto prípade sa však situácia akoby otočila.

Národná kriminálna agentúra Fleischera zadržala v novembri 2020 v rámci akcie Očistec. Po obvinení začal s políciou spolupracovať. Priznal sa a rovnako aj jeho manželka. Obaja boli obvinení, že zobrali úplatok 40-tisíc eur. Mala to byť odmena za to, že pomohli známemu, aby si jeho firmu prestal všímať Kriminálny úrad finančnej správy, ktorý viedol Ľudovít Makó.

Dôležitý svedok

Z Fleischera sa zároveň stal dôležitý svedok v inej korupčnej kauze tendra informačných systémov na finančnej správe (opravené 8.4.2022). Svojimi výpoveďami prispel k zadržaniu a obvineniu oligarchu Jozefa Brhela aj niekdajšieho šéfa daniarov Františka Imreczeho.

Za branie úplatku v kauze Očistec Fleischerovcom hrozili vysoké tresty. Napokon s prokurátorom špeciálnej prokuratúry uzavreli dohodu o vine a tresty a ich skutky sa zmenili na nepriamu korupciu. Fleischerovci si úplatok proaktívne nepýtali, bola to vlastne „odmena“ za službu, ktorú vybavili pre známeho – za to, že jeho firmu si prestal všímať Kriminálny úrad finančnej správy.

Obaja vyviazli s päťročnou podmienkou, no aj s pomerne vysokými peňažnými trestami. Manželka musí zaplatiť 30-tisíc eur a Martin Fleischer až 150-tisíc eur.

A práve to je problém. Dnes vie, že to zaplatiť nedokáže. A práve preto by mal ísť do väzenia. Hrozí mu minimálne 18 mesiacov.

Martin Fleischer po zadržaní. Foto – TASR

Sudca Miroslav Mazúch mu však na zaplatenie 150-tisíc eur dal ešte čas. Rozhodnutie odročil na neurčito. Ak Fleischer požiada o možnosť postupne trest splácať, má ešte podľa sudcovho termínu čas do augusta 2023 tak urobiť.

„Som účtovník, ekonóm. Viem, čo som schopný

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie