Denník N

Putin rozdelil svet. Prečo India, Brazília či Južná Afrika nekritizujú ruskú agresiu?

Potrebujeme presvedčiť nezápadné štáty, že súčasné Rusko je imperialista, nie osloboditeľ, povedal britský historik.

Ruský útok na Ukrajinu spojil západné krajiny. Podpora NATO v mnohých krajinách stúpla, vo Fínsku a Švédsku sa debatuje, či takisto nevstúpia do Aliancie, a aj neutrálne Švajčiarsko odsúdilo ruské útoky a pridalo sa k sankciám.

Keď sa však na to pozrieme z globálneho hľadiska, je veľké množstvo krajín, ktoré sa snažia zostať neutrálne a nekritizujú Rusko, vrátane Indie, Brazílie, Južnej Afriky, Indonézie či Bangladéšu. Často to nie je len rozhodnutie vlád, aj samotní ľudia sa na ruskú agresiu pozerajú inak ako Európania.

Ukázalo to štvrtkové hlasovanie vo Valnom zhromaždení OSN o tom, či by sa malo pozastaviť členstvo Ruska v Rade pre ľudské práva OSN. Bolo treba dve tretiny hlasujúcich členov, čo sa aj podarilo, za hlasovalo 93 krajín. Rusko sa tak po Líbyi stalo iba druhou krajinou, ktorej pozastavili členstvo. Kremeľ na to reagoval vyhlásením, že Rusko samo odchádza z tejto inštitúcie, do ktorej bolo zvolené na tri roky.

Jeho pozastavenie však podporila len asi polovica členov OSN. Druhá polovica bola proti (Rusko, Kuba, Severná Kórea, Irán, Sýria, Vietnam) alebo sa zdržala (India, Brazília, Južná Afrika, Mexiko, Egypt, Saudská Arábia, Indonézia či Thajsko).

Rozdelil svet

Ako napísal magazín Economist, Vladimirovi Putinovi sa podarilo rozdeliť svet. Je to podobné ako počas studenej vojny, keď sa štáty delili na západné krajiny, krajiny komunistického bloku a štáty v takzvanom Hnutí nezúčastnených krajín, ktoré zostávali neutrálne.

Podľa Economist Intelligence Unit je momentálne asi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie