Denník N

Košický newsfilter: Vojna oživila diskusiu o ťažbe uránu pri Košiciach 

Protest proti ťažbe uránu na Slovensku pred deviatimi rokmi. Foto - TASR
Protest proti ťažbe uránu na Slovensku pred deviatimi rokmi. Foto – TASR

Dobrý deň,

čítate výber desiatich najdôležitejších správ týždňa z Košíc a okolia s bonusovým tipom na návštevu Košíc od Milana Kolcuna. Tipy na správy, kritiku či facebookový status týždňa nám posielajte emailom na [email protected].


1. V ložisku pri Jahodnej je vraj 15-tisíc ton rádioaktívneho nerastu

Zámer Európskej únie odstrihnúť sa od ruských energonosičov sa týka aj jadrového paliva, pri ktorom je Slovensko stopercentne závislé na dovoze z Ruska.

Minister hospodárstva Richard Sulík ako možnú alternatívu spomenul aj domáce zdroje. „Na Slovensku sa nachádzajú zásoby jadrového paliva na 50 rokov. To tiež nesmie byť tabu tieto zásoby spod zeme vybrať,“ uviedol v relácii O 5 minút 12.

Sulík tak oživil tému, ktorá niekoľko rokov vyrušovala Košičanov. Zásoby uránu sa totiž nachádzajú neďaleko mesta, blízko lyžiarskeho a rekreačného strediska Jahodná v lokalite Kurišková.

Prvé prieskumné vrty tam štát urobil ešte v roku 1985. Posledný geologický prieskum v rokoch 2005 až 2015 zabezpečovala spoločnosť Ludovika Energy. Tá neskôr žiadala o predĺženie platnosti prieskumného územia, ale ministerstvo životného prostredia jej nevyhovelo. A firme neuspela ani na súde žalobou proti štátu.

Zástupca Ludovika Energy Tomáš Bálint Korzáru potvrdil, že diskusia o uráne na východe Slovenska už prebieha. „Štát si nás prizval na debatu o bližšej špecifikácii potenciálu ložiska.“

Firma podľa jeho slov nemá záujem získať dobývacie právo na ťažbu uránu. Ministerstvu životného prostredia odovzdala všeobecnú záverečnú správu z prieskumu. „Ložisko patrí štátu, ale detailné informácie o ňom máme my. Ak by ho chcel štát sám overovať, zabralo by mu to 10 rokov a investíciu viac ako 30 miliónov,“ povedal Bálint.

Podľa predsedu predstavenstva Slovenskej banskej komory Michala Cehlára by sa v ložisku malo nachádzať 15-tisíc ton čistého uránu, „čiže malo by ísť o ložisko mimoriadne významné pre Slovensko, Európu, ale aj pre svet“.

Pripomenul však, že s dobývaním rádioaktívnych nerastov by v referendách museli vysloviť súhlas obyvatelia v každej obci, na ktorej území sa navrhuje dobývací priestor.

Proti ťažbe uránu na východe vystupoval v minulosti ako aktivista Ladislav Rovinský. Rovnaký názor má aj dnes ako mestský i krajský poslanec. Myslí si, že neexistuje bezpečná technológia dobývania uránu. Z podobných dôvodov sú proti ťažbe aj primátor Jaroslav Polaček a župan Rastislav Trnka.

Rezort hospodárstva uviedol, že „v tejto chvíli nie je rozbehnutý žiaden proces, a preto sú všetky otázky nateraz predčasné“.


2. Cestoviny a komplimenty od slávnej americkej lyžiarky

Darka a Mikaela Shiffrinová. Foto – archív D.Z.

Medzi tisíckami prakticky anonymných ľudí či firiem, ktorí zapĺňajú humanitárne sklady na východe Slovenska tovarom pre utečencov z Ukrajiny, sa občas objaví niekto známejší, populárnejší.

Humanitárnej iniciatíve v košickom Starom Meste SOS Ukrajina 2022 však pomohla hviezda svetového formátu. Kamión cestovín jej poslala jedna z najlepších zjazdových lyžiarok v histórii, Američanka Mikaela Shiffrinová.

„Napísala som jej verejný komentár k jej príspevku mojou ‚netflixovou‘ angličtinou, že sme jej fanúšikovia, že oceňujem, čo robí, a že keď nám chce pomôcť, pomohli by nám cestoviny,“ popisuje Košičanka Darka, ako cez sociálnu sieť oslovila Američanku. Zhodou okolností ju aj stretla, keď bola v marci ako fanúšik na pretekoch vo francúzskom Courcheveli.

Jedným z hlavných sponzorov Shiffrinovej je talianska firma vyrábajúca cestoviny. Navyše Darka

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košice

Košický newsfilter

Dušan Karolyi raz týždenne zhŕňa dianie v Košiciach.

Slovensko

Teraz najčítanejšie