Denník N

Má fotografia zmysel, keď si ju môže spraviť každý? Tento seriál tvrdí, že určite má

Soňa Maletz vždy na záver každej časti seriálu odfotí fotografov a fotografky, ktoré spovedá. Foto - RTVS
Soňa Maletz vždy na záver každej časti seriálu odfotí fotografov a fotografky, ktoré spovedá. Foto – RTVS

Ako to teda je? Je fotka mŕtva, ako to stojí v názve novej televíznej relácie alebo je to iba trik ako vyprovokovať fotografov k reakcii?

Zatiaľ všetci oslovení slovenskí fotografi zhodne hovoria o opaku. Fotka nie je mŕtva, napriek tomu, že dnes môže fotiť každý. Ani na to netreba foťák, stačí malá škatuľka vo vrecku, v ktorej sa snímka dá upraviť na milión spôsobov. Otázka znie, či má fotografia zmysel, keď si ju môže spraviť každý.

„Áno, fotiek je veľa, ale dobrých fotografií a dobrých fotografov je stále len zopár. Je to ako v hudbe. Stále vzniká výborná hudba, len je zavalená balastom. Počet dobrých fotiek je oproti minulosti totožný,“ hovorí dokumentaristka a fotografka Soňa Maletz. „Fotka nie je mŕtva, žije, no pre nadprodukciu prevláda v tomto odvetví veľká neprehľadnosť. Treba preto selektovať. Zároveň je nutné povedať, že možnosti vyhľadávania fotografií sú demokratickejšie, existujú sociálne siete. Vďaka internetu si môžete kvalitné fotky nájsť sami, nemusíte čakať na výber, ktorý urobí galéria, časopis alebo kurátori. A loviť môžete naozaj po celom svete, pokojne v Mexiku alebo v Portugalsku.“

Nižšie umenie?

S fotkou bol vždy trochu problém. Keď v 19. storočí prišla, hovorilo sa, že zomrie maľba, lebo už máme fotku. Neskôr zase bola zaznávaná ako nižšie umenie. Podľa Soni Maletz je dnes skôr výsadou privilegovaných ľudí – ťažko môžete plnohodnotne tvoriť, ak za sebou nemáte istý

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Seriály

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie