Denník N

Znovu som pocítila vibrovanie, že sa teším zažiť niečo iné, hovorí nová šéfka Divadla Štúdio tanca

Lucia Kašiarová v predstavení Mnohodinec, ktoré bolo vybrané na Českú tanečnú platformu 2022. Foto - Anežka Medová
Lucia Kašiarová v predstavení Mnohodinec, ktoré bolo vybrané na Českú tanečnú platformu 2022. Foto – Anežka Medová

Lucia Kašiarová sa v Česku stala tanečnicou roka aj manažérkou roka a je umeleckou šéfkou pražského Studia Alta. V rozhovore hovorí, aké plány má s Divadlom Štúdio tanca v Banskej Bystrici, kde vyhrala konkurz na riaditeľku.

Narodila sa v Banskej Bystrici, dlhodobo žije v Prahe a teraz bude medzi týmito mestami pravidelne cestovať. Stala sa len druhou riaditeľkou Divadla Štúdio tanca v Banskej Bystrici v jeho takmer štvrťstoročnej histórii. Prevzala ho po zakladateľke a svojej učiteľke Zuzane Ďuricovej Hájkovej, ktorá musela za éry župana Kotlebu čeliť aj existenčným problémom, ale podarilo sa jej súbor udržať. „Chcela by som, aby Štúdio tanca bolo reprezentantom túžby po lepšom svete,“ hovorí LUCIA KAŠIAROVÁ.

Počas kotlebovskej kauzy ste v Štúdiu tanca povedali, že otec sa vás tam bál pustiť. Už sa nebojí?

To neviem, ale keď sa Zuzana vtedy Kotlebovi postavila, brala som ako svoju občiansku povinnosť tam ísť. V dnešných dňoch sa znovu ukazuje, že umenie je dôležitý prostriedok, ako poukazovať na veci, ktoré nefungujú. Má spoločenský charakter aj tento kritický rozmer.

Keď bývalý župan vtedy Štúdiu tanca zastavil dotácie so slovami, že je to perverzný chliev, ktorý podporujú len úchyláci a feťáci, časť Bystričanov s ním súhlasila. Vzhľadom na sklony mnohých z nás veriť nepodloženým správam, osočovaniu a hoaxom, nemôže sa to zopakovať?

Stať sa môže všetko. Radšej by som to neprivolávala, momentálne je na Banskobystrickom kraji politická situácia dobrá, Štúdio tanca a kultúrne organizácie ním zriaďované podporu majú. Časť populácie s Kotlebom stále súhlasí, ale to nie je len problém kraja. Sme ľudia, máme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Divadlo

Kultúra

Teraz najčítanejšie