Denník N

Začala behať pre lockdown, vynechala typickú začiatočnícku chybu a teraz je rekordérkou v maratóne

Holandská geofyzička zabehla v nedeľu 11. najrýchlejší čas európskej histórie.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dobrý deň,

v nedeľu sa konal prestížny maratón v holandskom Rotterdame a medzi ženami obsadila druhé miesto domáca Nienke Brinkmanová. Porazila aj viaceré súperky z  Afriky a časom 2:22:51 h zlepšila národný rekord.

Na jej výkone je najobdivuhodnejšie to, že začala behať len pred dvoma rokmi, aby sa v čase prvého lockdownu odreagovala od stresu. Ten jej okrem pandémie pridávalo aj náročné doktorandské štúdium geofyziky na univerzite v Zürichu.

Pár mesiacov od svojich bežeckých začiatkov je 28-ročná Brinkmanová súčasťou najkvalitnejšej bežeckej skupiny na svete a súťaží v rovnakom tíme ako najlepší vytrvalci histórie Eliud Kipchoge či Kenenisa Bekele.

Inšpiratívny životný príbeh má za sebou aj mužský víťaz Abdi Nageeye, ktorý sa narodil v Somálsku a ako dieťa spolu s rodičmi utiekli cez Sýriu do Holandska. Jeho víťazný čas a nový národný rekord potvrdzujú, že Somálsko raz môže byť rovnakou vytrvalostnou veľmocou, akou je dnes Keňa či Etiópia.

Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok a posielame ho aj e-mailom. Vypočuť si ho môžete aj ako podcast na kanáli Športové podcasty vo svojej podcastovej aplikácii.


Nienke Brinkmanová pri spomienke na školské časy hovorí, že v kondičných testoch sa jej síce darilo, no nikdy by jej ani len nenapadlo, že by mohla mať bežecký talent. Jej potenciál si nevšimol ani nikto z vyučujúcich či ľudí z jej okolia.

Venovala sa preto

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Podcasty Denníka N

Športové podcasty Denníka N

Výklus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie