Denník N

Odsúdený Beňa: Podľahol som po nástupe do SIS, nie som na to hrdý (+ video)

Boris Beňa. Foto N - Tomáš Benedikovič
Boris Beňa. Foto N – Tomáš Benedikovič

Na začiatku zápasíte s pokušením, potom si to ospravedlňujete, hovorí o korupcii bývalý námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby Boris Beňa. Špecializovaný trestný súd ho odsúdil za prijímanie úplatku. Bratislavská krajská prokuratúra Beňu obvinila v kauze Pčolinský z krivej výpovede, krajský súd v utorok rozhodol, že definitívne nejde do väzby.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V rozhovore si prečítate:

  • kedy sa čestný policajt zmenil na skorumpovaného siskára,
  • prečo sa rozhodol spolupracovať s políciou,
  • o kauze Pčolinský,
  • prečo SIS nespolupracuje pri vyšetrovaní Gorily,
  • čo treba urobiť s tajnou službou, aby bola dôveryhodná.

Vo viacerých kauzách spolupracujete s orgánmi činnými v trestnom konaní. Jedenkrát ste právoplatne odsúdený, je to tak?

Áno, je to tak, som jedenkrát právoplatne odsúdený za trestný čin prijímania úplatku.

Je to dohoda o vine a treste v kauze Bopal, prípad podnikateľa Bočkaya. Ten ponúkol 200-tisíc eur za riešenie jeho problému, ktorý sa týkal zablokovania majetku finančnou správou. V tejto veci nedávno Najvyšší súd právoplatne odsúdil šéfa kontrarozviedky SIS Štefana Gašparoviča aj policajta Ladislava Vičana, a teda súd uznal vašu výpoveď ako dôveryhodnú.

Áno, presne tak.

V tejto veci vás odsúdili za priamu korupciu, dostali ste trojročnú podmienku s podmienečným odkladom na päť rokov a 14-tisíc eur peňažný trest a Gašparovič s Vičanom, o ktorých ste vypovedali, boli odsúdení za nepriamu korupciu a dostali trest 20 mesiacov odňatia slobody namiesto 11 rokov, ktoré im dal Špecializovaný trestný súd. Požiadali ste o obnovu konania, aby vám upravili trest. Išli by ste do spolupráce s orgánmi činnými v trestnom konaní, keby sa to od začiatku posudzovalo ako nepriama korupcia a nehrozil by vám taký vysoký trest?

V tom čase som sa rozhodol, že budem hovoriť pravdu o mojom skutku a budem spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. To znamená, že budem hovoriť pravdu nielen o tom, čo som spravil ja a ostatní spoluobvinení, ale o všetkých veciach. Rozhodol som sa tak vtedy a myslím, že by som sa rovnako rozhodol aj dnes. V rozhodnutí Najvyššieho súdu nie je spochybnený skutok a to, ako sa stal. Aj Najvyšší súd skonštatoval, že skutok sa stal presne tak, iba zmenil kvalifikáciu a skutkovú podstatu trestného činu. Práve preto sme sa s mojím právnym zástupcom rozhodli, že požiadame o obnovu konania. Nespochybňujeme skutok ako taký, priebeh deja, nespochybňujem ani moje priznanie, to stále zostáva rovnaké.

Ste tiež dôležitý svedok v kauze bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. V akom ste tu procesnom postavení?

Od 2. apríla, teda od minulej soboty som na okresnom policajnom riaditeľstve Bratislava III obvinený a paradox je, že súčasne som v procesnom postavení svedka na NAKA.

V kauze Bopal ste boli obvinený, že ste vybavovali úplatok, ale nedošlo k jeho prijatiu, pri Pčolinskom vypovedáte, že ste aj vy prijali 20-tisíc eur. Aké ste mali procesné postavenie, kým vás teraz neobvinili z krivej výpovede?

Nebol som obvinený, mal som dočasne odložené vznesenie obvinenia.

Máte ešte niekde inde vznesené obvinenie alebo podmienečne zastavené, odložené?

V žiadnom ďalšom prípade nemám vznesené obvinenie ani dočasne odložené.

Máte zablokovaný majetok?

Nemám, pretože na to nebol zákonný dôvod.

Vydali ste do trestného konania nejakú hotovosť?

Áno, vydal som hotovosť v prípade obvineného Pčolinského, tú časť, ktorú som prijal ja, 20-tisíc eur.

Sú tieto dve kauzy Bopal a Pčolinský jediné, kde vypovedáte o trestnej činnosti?

Vždy, keď som bol požiadaný orgánmi činnými v trestnom konaní, aby som podal svedeckú výpoveď, tak som vypovedal a vypovedal som pravdivo. Ale nechcem a nebudem rozprávať o tom, v ktorých ďalších prípadoch som vypovedal a čo som vypovedal.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Podcasty Denníka N

V redakcii

Vladimír Pčolinský

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie