Denník N

Newsfilter: Žilinkova prokuratúra a SIS si zas urobili veľkú hanbu

Vladimír Beňa, Ľudovít Makó s advokátom a Vladimír Pčolinský. Foto N - Tomáš Benedikovič
Vladimír Beňa, Ľudovít Makó s advokátom a Vladimír Pčolinský. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Časť prokurátorov a tajná služba nerobia právo, ale komploty. 2. Vláda zvláda geopolitiku na výbornú, ale nesmie zabudnúť na sociálne témy. 3. V Banskej Bystrici idú reálpolitiku s Pellegrinim.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Ford logo Štýlový Ford Kuga je pripravený vyraziť s vami kamkoľvek. Teraz s fantastickou zľavou až do 10 000 eur.


Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Časť prokurátorov a tajná služba nerobia právo, ale komploty

Po okresnom súde ani Krajský súd Bratislava neposlal do väzby Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu. Oboch obvinili pre údajne krivú výpoveď, v ktorej označili exriaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského za skorumpovaného. Vinu odmietajú a podľa súdov dobre robia.

Pokyn stíhať oboch kľúčových svedkov vydal bratislavský prokurátor Martin Kováč na základe trestného oznámenia Pčolinského. Opiera sa o podklady zo Slovenskej informačnej služby. Slovo dôkaz sa použiť nedá, lebo nič také v tomto prípade ani neexistuje, na čom sa zhodli oba súdy.

Navyše to robia spôsobom, ktorý diskvalifikuje buď odbornú zdatnosť zodpovedných prokurátorov a tajnej služby, alebo čestnosť ich motívov. Jedno i druhé je pre právny štát fatálna hrozba.

Bez dôkazov. Už okresná sudkyňa Iveta Halvoňová povedala, že návrh na vzatie do väzby „absolútne nespĺňa základnú materiálnu podmienku väzby, čiže dôvodnosť obvinenia, a to ani pri jednom z obvinených“. Sudkyňa ešte dodala, že „neexistuje jediný priamy dôkaz, že by obvinení vedome klamali s úmyslom lživo obviniť konkrétne osoby“.

Prokurátor Kováč napriek tomu skúsil šťastie na krajskom súde. Tam

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komunálne a župné voľby 2022

Ľudovít Makó

Maroš Žilinka

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič a Jana Shemesh
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navýše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Peter Pellegrini

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie