Denník N

Onkológ Korec: V Česku má pacient s rakovinou väčšiu šancu ako na Slovensku

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Onkológ Štefan Korec hovorí, že zhruba tretina ľudí príde s rakovinou v neskoršom štádiu, ako to bolo pred pandémiou.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Onkológ Štefan Korec riadil Národný onkologický ústav, 15 rokov pracoval v Spojených štátoch amerických. Dlhoročný onkológ  v rozhovore hovorí, ako pandémia ovplyvnila onkologických pacientov:

 • prečo by chcel, aby bola nejaká forma spoluúčasti alebo vyššieho poistného pre ľudí, ktorí si zvyšujú riziko ochorenia;
 • ako sa správať, aby sme znížili riziko rakoviny;
 • ale aj to, ako funguje uhrádzanie inovatívnych liekov na Slovensku a či to zlepší nový zákon, ktorý schválila vláda.

Máme za sebou dva roky pandémie, počas ktorých sa odkladala veľká časť zdravotnej starostlivosti. Čo to znamenalo pre onkologických pacientov?

Starostlivosť je potrebné rozdeliť na viac etáp. Prvá je prevencia a včasné zachytenie. Tam to bolo výrazné. Predpokladáme, že bol pokles včasného záchytu onkologických ochorení o zhruba 30 percent. Prechodne sa znížil výskyt malígnych ochorení, ale vieme, že na to doplatíme v priebehu roka, keď nám stúpne počet ochorení v pokročilých štádiách. U rozliečených pacientov bola veľká snaha pokračovať v chemoterapii a liečbe. Ale pri chirurgických zákrokoch

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  Povinné očkovanie

  Rozhovory

  V redakcii

  Zdravotníctvo

  Slovensko, Zdravie

  Teraz najčítanejšie