Denník N

Vývojári chystajú vlastnú konferenciu, bude o 1,3 milióna lacnejšia než TechMatch

Juraj Gavenda (vľavo) a Samuel Hapák chcú ukázať, že trojdňová akcia sa dá pripraviť aj za minimálne náklady. Foto N – Tomáš Benedikovič
Juraj Gavenda (vľavo) a Samuel Hapák chcú ukázať, že trojdňová akcia sa dá pripraviť aj za minimálne náklady. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ako sa to robí bez štátnych peňazí? Namiesto hostesiek pomôžu dobrovoľníci, minerálku za 1,30 nahradí voda z kohútika.

Vyzerá to ako déjà vu. V Bratislave sa bude znovu konať medzinárodná konferencia. Znovu na nej vystúpia rečníci zo Silicon Valley a znovu budú v publiku sedieť mladí inovátori.

Podobnosť s dnes už legendárnou konferenciou TechMatch je však čisto náhodná.

Akciu s názvom Reactive 2015 neplatí štát, ale skupina vývojárov. A rozpočet nebude 1,4 milióna eur, ale len 105-tisíc.

„Sme štyria ľudia, ktorí do toho dali vlastné peniaze. Preto je v našom záujme, aby sme boli čo najefektívnejší,“ hovorí Samuel Hapák, šéf spoločnosti Vacuum Labs, ktorá akciu organizuje.

Konferencia sa koná v prvej polovici budúceho týždňa. Nepôjde síce o rovnako veľké podujatie ako TechMatch, ktorý trval celých päť dní, i tak však budú mať organizátori čo robiť.

„Naša konferencia potrvá tri dni. Počítame, že na ňu dorazí okolo 500 ľudí, polovica z nich zo zahraničia,“ vraví Hapák.

Ukážeme softvér i Bratislavu

Pre štvoricu vývojárov to bude zatiaľ najväčšia takáto akcia. Či organizáciu zvládnu, sa ukáže na budúci týždeň.

Už teraz však Reactive 2015 vyzerá ako návod pre štátnych úradníkov, ako s obmedzenými zdrojmi pripraviť medzinárodnú akciu.

Video: Pripomeňte si najslávnejšiu a najdrahšiu konferenciu pre startupy
autor: Martina Pažitková

Vývojári dokázali ušetriť takmer na všetkých položkách, ktoré kritici vyčítali nedávnemu TechMatchu – nepotrebujú hostesky, neobjednávajú si limuzíny na rozvoz hostí, zaobídu sa aj bez drahého osvetlenia. „Veľa vecí pre nás robia dobrovoľníci,“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Teraz najčítanejšie