Denník N

Výskumníčka Valkovičová: Pre vysoké školy je neraz dôležitejší dobrý imidž než utrpenie mladých ľudí

Veronika Valkovičová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Veronika Valkovičová. Foto N – Tomáš Benedikovič

„Sexuálne obťažovanie zažívajú aj muži, ale zásadne ovplyvňuje najmä kvalitu života žien,“ hovorí pedagogička a výskumníčka Veronika Valkovičová zo Sociologického ústavu SAV, ktorá sa venuje oblasti verejných politík a sociálnych hnutí.

Skúma najmä sexuálne obťažovanie v akademickom prostredí a v zamestnaní. Výskum, na ktorom sa v posledných dvoch rokoch podieľala, preukázal, že až tri štvrtiny študentiek a študentov slovenských vysokých škôl sa počas štúdia stretli so sexuálnym obťažovaním. K riešeniu nahlásených prípadov došlo len v jednom percente prípadov.

Valkovičová v rozhovore hovorí aj tom,

  • prečo sa študenti zdráhajú sťažovať,
  • čo je grooming a ako sa prejavuje vo vysokoškolskom prostredí,
  • ako slovenské vysoké školy pristupujú k téme sexuálneho obťažovania
  • a čo v téme obťažovania ukázala „kauza“ Maroša Kramára.

Bol to pre vás očakávaný výsledok, keď ste zistili, že až tri štvrtiny študentov a študentiek vysokých škôl zažívajú sexuálne obťažovanie?

Do istej miery nás to prekvapilo. Výskum sme modelovali na základe výskumu, ktorý sa uskutočnil pred asi desiatimi rokmi v Česku. Očakávali sme, že prejavy znevažovania mužov a žien pre ich sexualitu, sexistické vtipy či zdieľanie sexuálneho materiálu budú pomerne časté, ale neočakávali sme, že až tak veľmi.

Slovenský výskum bol teda prekvapujúci najmä v tom, ako často sa s takýmto správaním mladí ľudia stretávajú. Dodať však treba to, že sme nezohľadňovali len skúsenosť študentov a študentiek s prístupom pedagógov, ale aj iných študentov. Napriek tomu, že zo strany spolužiakov a spolužiačok bolo takéto správanie časté, nás priam ohúrili negatívne skúsenosti zo strany vyučujúcich. Bolo ich naozaj veľa.

Čím to je?

Faktorov je veľa, no jedným z nich je určite aj ten, že školy

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Pavol Hardoš je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Rozhovory

Sexuálne zneužívanie

Slovensko

Teraz najčítanejšie