Denník N

Vývoj bojov (53. deň): Objavili sa prvé reálne zábery zničeného krížnika Moskva, dá sa z nich určiť priebeh útoku

Horiaci krížnik Moskva. Foto - Twitter
Horiaci krížnik Moskva. Foto – Twitter
  • Rusi klamali ešte aj o počasí, krížnik Moskva naozaj zničili Ukrajinci.
  • Čo z fotografií o útoku vyčítali analytici.
  • Ako sa vyvíjajú boje v Donbase a v Mariupole na mapách.
  • + videá dňa – takmer dokonalé maskovanie, ako to vyzerá, keď ruský vrtuľník robí to, čo vie, a ako vyzerá, keď strieľa približne smerom k nepriateľovi

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. V seriáli sa objavujú aj postrehy ruského nacionalistu a zločinca Igora Strelkova (Girkina), ktorý bol kľúčovou postavou pri rozpútaní vojny v roku 2014, ale okrem úspechov ruskej armády na svojom profile na ruskej sociálnej sieti VKontakte otvorene píše aj o jej porážkach a problémoch.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za nedeľu 17. apríla. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku.

Rusi znova vo všetkom klamali

Po útoku a potopení krížnika Moskva sa na internete objavilo niekoľko videí, ktoré vraj zachytili jeho koniec. Všetky však boli záznamom starších udalostí. Prvý dôveryhodný záber sa objavil až v noci z nedele na pondelok. Ide o fotografiu z inej ruskej lode, na ktorej je Moskva nehybná, zjavne opustená a výrazne naklonená na ľavobok. Z oblasti mostíka sa valia kúdoly dymu. V priebehu dňa pribudlo aj krátke video.

Záber už analyzovali experti na námorníctvo, ale kým príde rad na ich závery, z jedinej fotografie sa dá aj bez ich expertízy ľahko zostaviť štvorbodový zoznam kremeľských lží o tom, čo sa stalo:

1. Žiadny nešťastný výbuch, žiadna mína, ale naozaj úspešný ukrajinský útok. Sú identifikovateľné dve

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie