Denník N

Telu trvá pol roka, kým sa po sviatkoch zbaví nadbytočného tuku, ukázal výskum

Foto – TASR
Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

štúdie potvrdzujú, že priberanie počas sviatkov je v spoločnosti reálnym problémom. V Amerike, v Ázii aj v Európe.

Dáta, ktoré zozbierali vedci, navyše ukazujú, že zbavovanie sa nadbytočných gramov štandardne trvá až šesť mesiacov.

Zo štúdie, na ktorej participovalo takmer tritisíc ľudí z USA, Japonska a Nemecka, vyplýva, že najproblematickejším obdobím sú Vianoce, no negatívny efekt zaznamenali aj počas Veľkej noci.

Autori štúdie sa navyše domnievajú, že realita môže byť ešte horšia, ako ukázali ich závery.

Efektívnou prevenciou proti priberaniu je dôraz na množstvo konzumovaného jedla a tiež fyzická aktivita. Odborníčka radí, aby sa z nej stal dlhodobý návyk, ktorý nám nedovolí úplne oddychovať ani počas sviatkov.

Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok a posielame ho aj e-mailom. Vypočuť si ho môžete aj ako podcast na kanáli Športové podcasty vo svojej podcastovej aplikácii.


V roku 2016 zverejnil New England Journal of Medicine štúdiu, v ktorej skupina vedcov na dennej báze monitorovala hmotnosť 2924 dobrovoľníkov.

Odborníkov zaujímalo, ako a či bude ich hmotnosť korelovať so špecifickými udalosťami počas roka a aj to, ako dlho bude trvať, kým sa dobrovoľníci zbavia potenciálnych nadbytočných kilogramov.

Okrem Vianoc a Nového roka mali patriť k vybraným udalostiam napríklad Deň vďakyvzdania v USA či takzvaný Zlatý týždeň, ktorý je v Japonsku sviatočným obdobím a datuje sa na začiatok mája. Viditeľné zmeny sa očakávali aj v období okolo Veľkej noci.

Zber dát trval 12 mesiacov, počas ktorých sa takmer tritisíc účastníkov vážilo každý deň, pričom používali váhu s bezdrôtovým pripojením na internet, čím malo byť zabezpečené čo možno najobjektívnejšie meranie.

Realita je zrejme ešte horšia

Konkrétne čísla vyzneli najhoršie z pohľadu Nemcov, ktorí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Iné podcasty Denníka N

Radíme športovcom

Športové podcasty Denníka N

Výklus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie