Denník N

Chlapi, môj syn sa len tak stratil na mori? Na potopenom krížniku údajne zahynuli desiatky ruských námorníkov

Na archívnej sníme ruský krížnik Moskva. Foto - TASR/AP
Na archívnej sníme ruský krížnik Moskva. Foto – TASR/AP

Putinov režim klamal aj o tom, že všetkých námorníkov evakuovali. Ruskí novinári sa spojili s rodičmi nezvestných synov.

Pre prorusky naladených obyvateľov vojenského prístavu Sevastopol na anektovanom ukrajinskom polostrove Krym bol krížnik Moskva vždy viac ako len obyčajná loď.

Bol to pojem až imperiálnych rozmerov.

„Postavenie zabijaka lietadlových lodí šteklilo ego,“ napísal vo svojom stĺpčeku známy ukrajinský novinár pôvodom z Krymu a dnes zároveň člen teritoriálnej obrany Kyjiva Pavel Kazarin.

Ruská vlajková loď Moskva mala byť prestavaná a pripravená na prípadnú tretiu svetovú vojnu, teraz je na dne a ruské sociálne siete si podľa Kazarina prešli viacerými fázami prijímania smútku: najprv prišlo popieranie, potom hnev a teraz je to dohadovanie sa.

Klamali aj o osude svojich námorníkov. Ako pri Kursku

„Snažia sa sami seba presvedčiť, že raketový krížnik sa potopil pre americké intrigy. Horúčkovito žonglujú s verziami, len aby nepripustili víťazstvo ukrajinskej armády nad ich vlastným symbolom. Lenže pred nimi je len zúfalstvo a prijatie pravdy,“ dodáva ukrajinský novinár.

Podľa Kyjiva aj Pentagónu Moskva klesla na dno po zásahu ukrajinskými raketami Neptun. Potvrdil to aj zdroj ruskej Meduzy z velenia ruskej Čiernomorskej námornej flotily.

Najväčší cynizmus pri klamaní ruskej propagandy o skutočnom osude krížnika Moskva sa prejavil pri neúcte k vlastným obetiam. Kremeľ najskôr popieral, že sa loď potopila, tvrdil, že došlo k nehode a explózii, potom iba sucho skonštatoval, že celú posádku sa podarilo evakuovať. Ani slovo o obetiach.

Pritom podľa zistení ruského serveru Meduza je ich

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie