Denník N

Vývoj bojov (54. deň): Ruská ofenzíva sa začala, Putin sa snaží preraziť tam, kde Stalin utrpel jednu z najväčších porážok

Ruská armáda začala na Donbase novú ofenzívu. Foto - TASR/AP
Ruská armáda začala na Donbase novú ofenzívu. Foto – TASR/AP
  • Kde Rusi útočia a ako sa im to Ukrajinci snažia prekaziť.
  • V kotle pri Barvinkove prišiel Stalin o tri armády a státisíce vojakov.
  • Mapa dňa – detailné rozmiestnenie jednotiek v Mariupole s odhadmi počtov ruských jednotiek, ktoré obrancovia viažu a nedovolia im bojovať v rozhodujúcej bitke o Donbas.
  • Videá dňa – bombardovanie mariupolských železiarní Azovstaľ; ukrajinský tank v mestskom boji; dlhé video o tom, ako dron objavil ruské húfnice, ako ich sledoval a ako to nakoniec dopadlo.

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. V seriáli sa objavujú aj postrehy ruského nacionalistu a zločinca Igora Strelkova (Girkina), ktorý bol kľúčovou postavou pri rozpútaní vojny v roku 2014, ale okrem úspechov ruskej armády na svojom profile na ruskej sociálnej sieti VKontakte otvorene píše aj o jej porážkach a problémoch.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za pondelok 18. apríla. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku.

Kým Rusi útočia smerom na juh, Ukrajinci sa ich pri Charkive snažia obísť od chrbta

Ukrajina v pondelok večer oznámila, že sa začala dlho avizovaná ruská ofenzíva, ktorej cieľom je ovládnuť Donbas a v ideálnom prípade na ňom obkľúčiť jadro ukrajinskej armády, ktorá sa tam bráni. Ak by sa to Rusom podarilo, získali by východnú časť krajiny a zničili najlepšie ukrajinské jednotky. Odhady hovoria o 50- až 60-tisíc vojakoch. Potom by sa mohol Putin rozhodnúť, či mu to stačí, alebo by sa opäť mohol pokúsiť dobyť Kyjiv.

Dobrá správa je, že podľa viacerých pozorovateľov (vrátane Igora Strelkova) je takýto temný scenár nepravdepodobný. Na nové boje sa nechystali len Rusi, ale aj Ukrajinci. Kľúčové mestá v oblasti opevnili a sú pripravení. Otázka je, komu dlhšie vydržia zdroje a vôľa bojovať.

Ďalšia dobrá správa je, že predpoveď počasia hlási pre oblasť bojov veľa dažďa a to znamená veľa blata. Čo zas znamená obmedzené možnosti Rusov manévrovať a viac šancí pre Ukrajincov útočiť na ich kolóny z už zelených lesov.

Kde útočia Rusi a kde Ukrajinci. Rusom sa v priebehu pondelka podarilo postúpiť do

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie