Denník N

Dubovský by mal 50, v Oviede o ňom pripravujú dokument: Jeho smrť bola začiatkom nášho konca

Peter Dubovský. Foto - archív TASR/Pavel Neubauer
Peter Dubovský. Foto – archív TASR/Pavel Neubauer

Bol najväčšou slovenskou futbalovou osobnosťou 90. rokov, aj preto je po ňom pomenovaná výročná cena pre najlepších slovenských futbalistov do 21 rokov. V roku 1993 ho priamo zo slovenskej ligy kúpil Real Madrid, takýto prestup sa nestal predtým ani potom.

Podobný prestup sa podaril jedine Srbovi Nemanjovi Matićovi, ktorý v roku 2009 z Košíc prestúpil do Chelsea.

Peter Dubovský bol hviezdou Slovana, v roku 1993 sa stal futbalistom roka na Slovensku, nastupoval za reprezentáciu Československa a neskôr aj Slovenska, v 21 rokoch bol však preňho Real Madrid príliš veľkým sústom. Po dvoch rokoch prestúpil do Realu Oviedo, kde odohral 120 zápasov a stal sa miestnou hviezdou, a práve v tomto klube pôsobil, keď v roku 2000 tragicky zahynul na dovolenke v Thajsku. Mal 28 rokov.

Dnes, 7. mája, by Peter Dubovský oslávil 50. narodeniny. „Tak ako on, aj my sme čakali, že sa bude na ihrisku zlepšovať a my s ním,“ hovorí v rozhovore pre Denník N Diego Crespo z fanúšikovskej organizácie Real Oviedo Culture Fans, ktorá ešte pred vypuknutím pandémie koronavírusu začala pracovať na dokumente o Petrovi Dubovskom.

Práca na ňom ich prinútila cestovať po celom Španielsku a dokonca prišli aj na Slovensko. „Už od prvých rozhovorov sme pochopili, že dokument bude omnoho rozsiahlejší, než sme si mysleli,“ vysvetľuje Crespo, ktorý si na Dubovského v klube dobre pamätá.

Real Oviedo Culture Fans je nezávislý projekt fanúšikov Realu Oviedo, ktorí chcú pripravovať „kreatívny obsah a ukázať starostlivosť o naše dedičstvo a symboly klubu“. Funguje od roku 2014 a Crespo je jedným z jeho zakladateľov.

Čo sa dočítate v rozhovore:

  • čo znamenal Peter Dubovský pre fanúšikov v Španielsku;
  • prečo začal vznikať dokument práve o ňom;
  • ako sa stalo, že dokumentaristi z Ovieda sa ocitli pri príprave rozhovorov aj v Bratislave, či
  • aká je budúcnosť dokumentu, ktorý ešte nevznikol.

Mali ste možnosť vidieť Petra Dubovského v akcii počas jeho pôsobenia v Reale Oviedo?

Samozrejme, mám 38 rokov, mal som teda možnosť vidieť ho na ihrisku aj v uliciach nášho mesta. Stretnúť ho bolo pre mladíka vždy veľmi výnimočné, čosi špeciálne, ešte neexistovali sociálne siete, takže už len mať jeho kartičku a požiadať ho o podpis bolo úžasné. A na ihrisku bol z pohľadu kvality lídrom tímu. Dokázal fantastické veci, takže čaro sledovania jeho kariéry spočívalo aj v očakávaní, aké čarovné kúsky zase predvedie.

Čo vôbec Peter Dubovský znamená pre Oviedo?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie