Denník N

Poradkyňa prezidentky Kobzová: Putin chce, aby sme si mysleli, že jadrové zbrane použije (+video)

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Nie je otázka, či prezidentka pôjde na Ukrajinu, ale kedy, hovorí poradkyňa Zuzany Čaputovej pre zahraničnú politiku Jana Kobzová.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Ako ste sa stali poradkyňou prezidentky? 

Bola to ponuka, ktorú som dostala. Pôsobila som desať rokov v zahraničí – v Londýne, v Bruseli – a z osobných aj profesionálnych príčin som zvažovala návrat na Slovensko. V roku 2019 som ho aj zrealizovala. Pôvodne som neplánovala pracovať pre prezidentku, plánovala som pracovať na čiastočný úväzok pre svojho bývalého zamestnávateľa, ale prišla ponuka stať sa členkou prezidentkinho zahranično-politického tímu. Bola to pre mňa pocta a zároveň výzva. Chcela som ponúknuť skúsenosti zo zahraničia a zároveň pomôcť formovať slovenskú zahraničnú politiku tak, aby Slovensko bolo aktívny, konštruktívny hráč.

Kde ste pracovali predtým?

V britskom think-tanku s názvom Európska rada pre zahraničné záležitosti, ktorý má pobočky v siedmich hlavných mestách Európy. Pokrývala som región východnej Európy a Ruska. Neskôr som sa presťahovala do Bruselu, kde som zakladala Východoeurópsky program európskej nadácie pre demokraciu. Potom som robila pre consultingovú spoločnosť bývalého generálneho tajomníka NATO a dánskeho expremiéra Andersa Fogh Rasmussena, ktorý radil ukrajinskému prezidentovi Porošenkovi. To bol môj posledný zamestnávateľ pred príchodom na Slovensko. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Podcasty Denníka N

V redakcii

Vojna na Ukrajine

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie