Denník N

Poradkyňa prezidentky Kobzová: Putin chce, aby sme si mysleli, že jadrové zbrane použije (+video)

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Nie je otázka, či prezidentka pôjde na Ukrajinu, ale kedy, hovorí poradkyňa Zuzany Čaputovej pre zahraničnú politiku Jana Kobzová.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ako ste sa stali poradkyňou prezidentky? 

Bola to ponuka, ktorú som dostala. Pôsobila som desať rokov v zahraničí – v Londýne, v Bruseli – a z osobných aj profesionálnych príčin som zvažovala návrat na Slovensko. V roku 2019 som ho aj zrealizovala. Pôvodne som neplánovala pracovať pre prezidentku, plánovala som pracovať na čiastočný úväzok pre svojho bývalého zamestnávateľa, ale prišla ponuka stať sa členkou prezidentkinho zahranično-politického tímu. Bola to pre mňa pocta a zároveň výzva. Chcela som ponúknuť skúsenosti zo zahraničia a zároveň pomôcť formovať slovenskú zahraničnú politiku tak, aby Slovensko bolo aktívny, konštruktívny hráč.

Kde ste pracovali predtým?

V britskom think-tanku s názvom Európska rada pre zahraničné záležitosti, ktorý má pobočky v siedmich hlavných mestách Európy. Pokrývala som región východnej Európy a Ruska. Neskôr som sa presťahovala do Bruselu, kde som zakladala Východoeurópsky program európskej nadácie pre demokraciu. Potom som robila pre consultingovú spoločnosť bývalého generálneho tajomníka NATO a dánskeho expremiéra Andersa Fogh Rasmussena, ktorý radil ukrajinskému prezidentovi Porošenkovi. To bol môj posledný zamestnávateľ pred príchodom na Slovensko. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Podcasty Denníka N

V redakcii

Vojna na Ukrajine

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie