Denník N

NAKA zadržala Roberta Kaliňáka. Spolu s Ficom ich obvinili zo založenia zločineckej skupiny

Robert Fico a Robert Kaliňák. Foto N – Tomáš Benedikovič
Robert Fico a Robert Kaliňák. Foto N – Tomáš Benedikovič

Vyšetrovanie bývalého ministra vnútra a bývalého premiéra súvisí s kauzou Očistec. Správu budeme aktualizovať.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Robert Fico a Robert Kaliňák boli podľa policajných vyšetrovateľov súčasťou zločineckej skupiny. Kaliňáka zadržali.

Bývalého trojnásobného premiéra a jeho dlhoročného ministra vnútra obvinili z trestného činu založenia a zosnovania zločineckej skupiny a z ohrozenia daňového tajomstva.

Ak by chceli Fica zobrať do väzby, potrebovali by na to súhlas Národnej rady. Mandátový a imunitný výbor podľa Ústavy rozhoduje o súhlase na zadržanie poslanca, ak bol „pristihnutý a zadržaný pri trestnom čine“.

Video: Prečo Kaliňáka vzala NAKA a prečo ho aj s Robertom Ficom obvinili (Autori: Miro Kern, Martina Koník)

Koalícia má v mandátovom a imunitnom výbore parlamentu väčšinu, predsedá mu poslankyňa OĽaNO Anna Andrejuvová. Denníku N povedala, že parlament ešte žiadosť na jeho zadržanie nedostal. Takúto žiadosť by však podľa zákona o prokuratúre musel poslať generálny prokurátor Maroš Žilinka. „Generálny prokurátor žiada Národnú radu o vydanie súhlasu na vzatie poslanca Národnej rady do väzby; podanie žiadosti o vydanie súhlasu na vzatie poslanca Národnej rady do väzby oznámi predsedovi Národnej rady,“ píše sa v zákone.

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) hovorí, že podľa Ústavy zatiaľ nebol dôvod na oslovenie parlamentu políciou či prokuratúrou a súhlas treba pri pristihnutí pri trestnom čine – a v tomto prípade zrejme ide o skutok z minulosti. Súhlas parlamentu by bol nevyhnutný v prípade návrhu na väzbu pre poslanca.

Takýchto vysokopostavených politikov ešte nikdy nezadržali. Policajný prezident Štefan Hamran už minulý týždeň avizoval, že sa vyšetrovatelia blížia aj k politickým špičkám. V diskusii denníka Sme Hamran povedal, že vyšetrovania káuz smerujú k najvyšším politickým poschodiam.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Fico

Robert Kaliňák

Slovensko

Teraz najčítanejšie