Denník N

Vývoj bojov (55. deň): Prečo je najviac ruských vojakov pri Iziume, prečo útočia na Barvinkove a čo s tým má spoločné terén

Zničený ruský tank pri Kyjive. Foto - TASR/AP
Zničený ruský tank pri Kyjive. Foto – TASR/AP
  • Mariupol je tesne pred pádom.
  • Ruský nápor pri Iziume nie je náhodný – charakter krajiny pri tomto meste je najvhodnejší na tankové operácie.
  • Ukrajinci sa podľa Strelkova umne vyhýbajú hrozbe obkľúčenia.
  • Plus mapa a video dňa.

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. V seriáli sa objavujú aj postrehy ruského nacionalistu a zločinca Igora Strelkova (Girkina), ktorý bol kľúčovou postavou pri rozpútaní vojny v roku 2014, ale okrem úspechov ruskej armády na svojom profile na ruskej sociálnej sieti VKontakte otvorene píše aj o jej porážkach a problémoch.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za pondelok 18. apríla utorok 19. apríla. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku.

Prečo sa bojuje tam, kde sa bojuje

Obrancom Mariupola zostáva len veľmi málo času. Veliteľ 36. brigády námornej pechoty dnes zverejnil video, v ktorom tvrdil, že sú to dni, možno iba hodiny. Na Donbase medzitým prebiehajú tvrdé boje. Aký vplyv na ich priebeh má počasie (dažde = rasputica) či vegetácia už vysvetlené bolo. Minimálne rovnako ich však ovplyvňuje charakter krajiny, kde prebiehajú.

Špeciálne v prípade okolia Siverského Donca a miest Izium, Rubižne, Sjevjerodoneck a Lysyčansk, kde práve prebiehajú najtvrdšie boje, je dostatok historických skúseností, ako sa prejavila morfológia krajiny. Včerajší diel vývoja bojov bol venovaný aj druhej bitke o Charkiv z roku 1942. V tejto oblasti sa však počas druhej svetovej vojny uskutočnila séria veľkých bitiek a niektoré poučenia z nich platia aj dnes.

Charakter krajiny, kde prebiehali kolosálne bitky v rokoch 1942/1943 a kde sa bojuje aj dnes, opísal americký vojenský historik David M. Glantz. Keď si oblasť pozriete v Google Maps, pôsobí ako jednoliata placka, ktorú prerušuje rieka a sem-tam zeleň. Pritom je to komplikovanejšie a do istej miery v prospech obrancov:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie