Denník N

Analytik Nič z Berlína: Európa je momentálne bez lídra (+video)

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Nemecku veľmi chýba Angela Merkelová, hovorí Milan Nič z Nemeckej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ako dlho už žijete v Berlíne a prečo ste sa tam rozhodli odísť?

Bude to už päť rokov. Dostal som zaujímavú ponuku. Po zmene vedenia v Nemeckej spoločnosti pre zahraničnú politiku mi ponúkli miesto priamo a poznal som tam už aj ľudí vo vedení, aj svojho budúceho šéfa. Pre zahraničnú politiku to bolo päť veľmi dramatických rokov.

Žije sa vám tam dobre?

Žije sa tu dobre, deti si veľmi zvykli, manželka tiež. Je to aj zaujímavé miesto, keď je európska a zahraničná politika vášňou. Cez spolkové voľby, cez veľa dramatických zmien. Je to miesto, kde teraz treba v Európe byť.

Krátko pred vypuknutím vojny sme s vami robili rozhovor o postoji Nemecka a o prípadnom napadnutí Ukrajiny. Povedali ste, že Putin to neurobí, že by sa aj v Nemecku výrazne zmenila verejná mienka. Odhadli ste to zle?

Áno. Tak ako veľmi veľa nielen výskumníkov, ale aj politikov. Čakalo sa, že [Putin] nedá pokyn na vojnu, pretože tie náklady aj pre samotné Rusko sú šialene vysoké. Podcenili sme to už vtedy, keď vydal v lete minulého roku tú slávnu esej o Ukrajine. Už vtedy sa schyľovalo k tomu, že chce dostať Ukrajinu pod kontrolu silou.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Podcasty Denníka N

V redakcii

Vojna na Ukrajine

Slovensko

Teraz najčítanejšie