Denník N

Ani rýchly koniec úradníka, ani stratégia za 28-tisíc. U Mikulca sú problémy pre firmu, čo dohodil známy Hegera a Matoviča

Ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) žiada Smer opäť odvolávať. Mimoriadna schôdza parlamentu bude v utorok. Foto N – Tomáš Benedikovič
Ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) žiada Smer opäť odvolávať. Mimoriadna schôdza parlamentu bude v utorok. Foto N – Tomáš Benedikovič

Eventová firma, ktorú ministerstvo vnútra najalo na zvládnutie prílevu utečencov, chce za „stratégiu a schému procesov“ 28-tisíc eur. Pri vysvetľovaní dokumentu sa rezort zamotáva. Pre zákazku odstúpil vysoký úradník, jeho rýchly odchod sa však nekoná.

Vysokopostavený úradník, ktorý 29. marca počas škandálu týkajúceho sa zákazky na manažovanie utečeneckej krízy ohlásil demisiu, sa s ministerstvom vnútra ešte nerozlúčil. Šéf krízového riadenia Marián Dritomský skončí svoj služobný pomer až k 31. máju.

Štátna zákazka, ktorú bez súťaže dostala eventová firma Dustream production, v marci rozkývala stoličkou ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO). Ukázalo sa totiž, že vnútru dohodil firmu podnikateľ s väzbami na OĽaNO Július Slovák, čo Mikulec spočiatku zapieral. Slovák robil na kampani OĽaNO pred voľbami v roku 2020 a osobne sa pozná s lídrom hnutia Igorom Matovičom a premiérom Eduardom Hegerom.

Ministerstvo s firmou uzavrelo rámcovú zmluvu na 2,5 milióna eur, ako prvé dostala za úlohu zabezpečiť krízové centrum v Michalovciach pre ľudí utekajúcich pred vojnou. Cez najatú firmu Dustream production sa podieľa na zákazke aj Slovákova kreatívna agentúra GD Identity, ktorá v minulosti robila pre OĽaNO.

Dustream production vypracoval pre štát aj „stratégiu a schému procesov“, ako by sa mal štát postarať o prichádzajúcich utečencov, za ktoré pýta 28 440 eur. Nie je jasné, či vnútro potrebovalo takýto dokument od firmy, čo sa venuje organizovaniu firemných podujatí. Ministerstvo ho doposiaľ neukázalo a poprelo vlastné slová, že ide o strategický dokument.

Či dostane odstupné, vraj zistia až o vyše mesiaca

Mikulec napokon odvolávanie v parlamente prestál, ale bolo zjavné, že v koalícii stráca podporu. Sme rodina na hlasovaní nebola. Jediný, kto mal skončiť, bol ministerský úradník Dritomský priamo zodpovedný za krízové riadenie, ktoré štát po vypuknutí vojny nezvládal; z toho dôvodu si najal eventovku Dustream production.

„Nepodarilo sa mi vybudovať odolný systém krízového riadenia,“ hovoril 29. marca Dritomský, keď ohlásil svoju demisiu. Tvrdil, že ju ministrovi predloží „v krátkej dobe“.

Ministerstvo teraz až na dodatočnú otázku, prečo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

OĽaNO

Roman Mikulec

Vojna na Ukrajine

Slovensko

Teraz najčítanejšie