Denník N

Školský týždeň: V minulom roku priemerný plat učiteliek a učiteľov stúpol o 3 percentá, oproti ostatným pracujúcim si pohoršili

Nová časť školského newsfiltra Školský týždeň: 1. V minulom roku priemerný plat učiteliek a učiteľov základných a stredných škôl stúpol o 3,1 percenta, oproti ostatným pracujúcim si však pohoršili. 2. Vláda schválila akčný plán na podporu vzdelávania Rómov a Rómok, prináša potrebné opatrenia, ale nie je jasné, či budú dostatočné.

Školský týždeň pripravuje Centrum vzdelávacích analýz, podporiť ho môžete tu.

1. V minulom roku priemerný plat učiteliek a učiteľov základných a stredných škôl stúpol o 3,1 percenta, oproti ostatným pracujúcim si však pohoršili

Nedávno boli zverejnené údaje o platoch učiteliek a učiteľov v roku 2021. Môžeme sa teda pozrieť, aká bola v minulom roku platová situácia vyučujúcich v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. V roku 2021 totiž nedošlo k plošnému zvyšovaniu učiteľských platov. Naposledy sa plat učiteliek a učiteľov zvyšoval v roku 2020 o 10 percent. Zostali teda učiteľské platy na úrovni roka 2020 alebo sa ich výška zmenila?

V roku 2021 bol priemerný plat pedagógov a pedagogičiek na základných a stredných školách 1 522,30 eur. Ide o sumu, v ktorej sú zohľadnené aj všetky príplatky a odmeny. Rok predtým to bolo 1 477 eur. V minulom roku teda priemerný učiteľský plat stúpol o 3,1 percenta. Treba však upozorniť, že do tohto údaja sú zarátané aj platy vedúcich zamestnancov a zamestnankýň. Preto je pravdepodobné, že väčšina učiteliek a učiteľov zarábala nižší plat, ako je priemerný.

Učiteľské platy teda stúpli aj napriek tomu, že nedošlo k ich plošnému zvyšovaniu. Ako je to možné?

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Centrum vzdelávacích analýz je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Školský týždeň

Každý štvrtok v spolupráci s expertmi z Centra vzdelávacích analýz prináša Školský týždeň najdôležitejšie informácie zo školstva, analýzy a návrhy, ako zmeniť vzdelávanie.

Školstvo

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie