Denník N

Logo odkaz MMSOdkaz MMŠ: Nemecko sa pripravuje na energetický šok

Ilustračné foto – Freepik.com/fanjianhua
Ilustračné foto – Freepik.com/fanjianhua

Zbavenie sa závislosti od ruského plynu je v Nemecku obrovská téma, priemysel vypracúva hororové scenáre, iní experti namietajú, že Nemecko odstavenie ruského plynu zvládne.

Nemecko sa pripravuje na energetický šok. Vláda vypracovala plán pre prípad, že Rusko vypne Nemecku koncom apríla plyn, lebo sa nedohodnú na platbách za plyn v rubľoch, ako žiada Moskva. Najzaujímavejšia je však vášnivá verejná debata, kde sa zrážajú morálne a ekonomické argumenty.

Denník Financial Times rozoberá mnohé aspekty tejto diskusie a začína príbehom firmy Rosenthal, fabriky na porcelán so 140-ročnou históriou. Jej riaditeľ Mads Ryder vysvetľuje, že vypnutie plynu fabriku zničí, lebo výroba porcelánu potrebuje stálu dodávku plynu na udržiavanie teploty 1200 stupňov Celzia, inak nemôže fungovať. Ak nebude mať dosť plynu, továreň končí.

Rovnaké argumenty používajú najmä chemické firmy a vyvíjajú na vládu veľký tlak, aby pokračovala v nakupovaní plynu z Ruska.

Fakty sú také, že Nemecko dovážalo z Ruska doteraz 55 percent plynu z celej svojej spotreby, od začiatku vojny sa jej však podarilo dovoz znížiť už na 40 percent (v prípade uhlia to bolo z 50 na 25 percent a v prípade ropy z 35 na 25 percent). Plán je odrezať sa od ruského plynu do roku 2024, lenže svetový aj domáci tlak na to, aby sa vymanilo z energetickej závislosti od Ruska oveľa skôr, je veľmi veľký. Nakupovaním plynu totiž Nemecko (aj mnohé európske štáty) fakticky financuje ruskú vojnu proti Ukrajine.

Vláda načúva najmä vlastným ekonomickým expertom a zástupom priemyslu, ktorí hovoria, že bez ruského plynu utrpí nemecká ekonomika šok. Prezident nemeckej asociácie priemyslu Siegfried Russwurm hovorí, že zavretie ruských kohútikov s plynom by vážne poškodilo „ekonomickú silu a stabilitu“ Nemecka. Predpoveď vládnych analytikov je taká, že nemecká ekonomika by spadla do recesie (mínus 2,2 percentá) a 400-tisíc ľudí by prišlo o prácu. Celkové straty by boli 220 miliárd eur a pokles nemeckej ekonomiky v rokoch 2022 a 2023 o 6,5 percenta.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo odkaz MMSOdkaz MMŠ

Martin M. Šimečka vyberá zaujímavé texty zo svetových médií.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie